
Jakie są skuteczne sposoby na usuwanie blizn? - odpowiedzi na to pytanie poszukuje tysiące osób niemal każdego dnia. Nic w tym dziwnego, blizny to znaczący problem estetyczny, z którym w większości przypadków nie poradzi sobie krem lub inne nieinwazyjne metody. Mówimy tutaj głównie o bliznach na twarzy oraz powszechnym problemie – bliznach potrądzikowych. Co zatem jest dobre, aby trwale usunąć blizny i wyrównać koloryt oraz strukturę skóry? Odpowiedzią jakiej poszukujecie to laseroterapia.
Trądzik to uporczywa i powracająca choroba skóry głównie kojarzona z okresem dojrzewania. Jednak pojawia się także u osób dorosłych. Istnieje wiele rodzajów trądziku o rożnych stopniach nasilenia. Zmiany o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu: trądzik zaskórnikowy, grudkowy, krostkowy, guzkowo-cystowy, grudkowo-krostkowy. Wszystkie te rodzaje zaliczamy do tzw. trądziku pospolitego. Jak sama nazwa wskazuje, jest on najczęstszym rodzajem trądziku występującym przeważnie w okresie młodzieńczym między 11 – 30stym rokiem życia. Jego powstawanie wiąże się bezpośrednio ze wzrostem poziomu hormonów (androgenów) w organizmie, który towarzyszy dojrzewaniu płciowemu. Po tym okresie trądzik pospolity najczęściej znika samoistnie nie powodując trwałych blizn. Aby tak się stało, kluczowa jest właściwa pielęgnacja skóry w okresie jego występowania, najlepiej skonsultowana z lekarzem dermatologiem.
Kolejnymi rodzajami trądziku występującymi zarówno u osób młodych jak i dorosłych, są trądziki o wysokim nasileniu oraz powodujące przewlekłe zmiany zapalne. Zaliczamy do nich: trądzik skupiony, różowaty, ropowiczy, bliznowcowy oraz piorunujący. Te schorzenia każdorazowo wymagają konsultacji ze specjalistą oraz personalizowanego trybu leczenia, gdyż pozostawiają po sobie znaczące blizny i przerosłe keloidy. Właśnie dla takich trwałych zmian dedykowany jest zabieg z wykorzystaniem lasera ablacyjnego / frakcyjnego.
Są zmianami skórnymi powstałymi w wyniku urazu lub inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. W zależności od stopnia uszkodzenia tkanek mogą goić się nawet kilka miesięcy. Blizny po oparzeniach, operacjach i szwach mogą być bardzo nieestetyczne, stąd najczęściej pojawia się potrzeba ich szybkiego usunięcia lub zmniejszenia. Ważne by w tym miejscu zaznaczyć – po jakim czasie można wykonać zabieg usunięcia blizny?
Aby wykonać zabieg usunięcia blizny konieczne jest, aby miejsce urazu lub oparzenia było całkowicie wygojone, czyli zostaną uzupełnione wszystkie ubytki tkankowe przerywające ciągłość skóry. Zabiegom usuwania poddawane są blizny niedojrzałe (lekko wypukłe, czerwone, mogą boleć lub swędzieć) oraz blizny dojrzałe (płaskie, jasnoróżowe, elastyczne). O kwalifikacji do zabiegu i doborze metody usuwania blizny decyduje lekarz.
Najlepsze i najpopularniejsze metody usuwania blizn to mezoterapia igłowa z wykorzystaniem dermapenu, zabiegi wypełniające kwasem hialuronowym, zabiegi relaksujące toksyną botulinową, a także laserowe usuwanie blizn, o którym napiszemy szerzej.
Laser na blizny to jedna z najskuteczniejszych, najszybszych oraz najmniej inwazyjnych metod leczenia blizn. Do tego jego skuteczność potwierdzona jest w czasie, dzięki wieloletniej praktyce.
Nieestetycznie wyglądające blizny po pryszczach i strupach oraz przebarwienia, znacząco wpływają na komfort życia oraz są źródłem wielu kompleksów na co dzień. Z pomocą przychodzą zabiegi laseroterapii, których efekty widoczne są już po pierwszej sesji. Laser uszkadza tkankę łączną blizny stymulując skórę do odbudowy i regeneracji. Jednocześnie, zabieg laserowy niweluje nierówności oraz zmiany ropne w głębokich warstwach skóry. Seria zabiegów pozwala zatem kompleksowo pozbyć się blizn, a także minimalizować ryzyko powrotu trądziku w przyszłości.
Zabieg sprawdzi się w usuwaniu wszelkiego rodzaju głębokich blizn potrądzikowych: zanikowych (icepeak, rolling, boxcar) oraz przerostowych (keloidy).
Określenie frakcyjny oznacza, że laser działa punktowo. Nie uszkadza całej powierzchni skóry, a jej wybrane obszary. Wiązka emitowana jest w formie pikseli, które w miejscu kontaktu ze skórą powodują niewielkie ubytki tkanki przypominające budową kratery. Bezpośrednio obok miejsc uszkodzonych pozostawiane są nienaruszone komórki. Dzięki temu cały zabieg jest bardziej komfortowy, a proces naprawczy i rekonwalescencji przebiega szybciej. Niejednoczenie zachowane są najwyższe wartości regeneracji i odbudowy. Efekt działania lasera można porównać do "dziurkowania skóry".
Laser frakcyjny jest laserem ablacyjnym. Nazwa ta pochodzi od procesu ablacji, czyli odparowywania wody z komórek skóry wraz z uszkodzoną tkanką, który prowadzi do jej złuszczenia.
Lasery frakcyjne działają na zasadzie reakcji fototermicznej. Woda w komórce jest podgrzewana i dochodzi do jej odparowania. Powstaje charakterystyczny efekt poparzenia. Sytuacja ta doprowadza do jednego z najsilniejszych procesów naprawy skóry poprzez wzrost aktywności tzw. białek szoku cieplnego. Białka te nazywane są białkami opiekuńczymi. Utrzymują prawidłową homeostazę w komórkach, chronią przed uszkodzeniem, dbają o prawidłowe funkcje komórki i syntezę innych białek, w tym kolagenu. Ekspresja białek szoku cieplnego bezpośrednio chroni komórki przed zewnętrznymi czynnikami stresogennymi, do jakich można zaliczyć promieniowanie UV, toksyny, stany zapalne czy infekcje. Podsumowując, białka szoku cieplnego to najsilniejsi sprzymierzeńcy w procesach naprawczych skóry, jednocześnie chronią nowo powstałe komórki przez uszkodzeniem.
Całość zabiegu trwa ok. 20 minut.
Pierwsze godziny po zabiegu skóra jest wyraźnie zaczerwieniona i podrażniona. Komórki tkanki łącznej blizny obumierają, by na ich miejsce pojawiły się nowe. Uszkodzona zostaje bariera hydrolipidowa oraz naskórek, przez co skóra jest bardziej narażona na niepożądane działanie drobnoustrojów, bakterii, wirusów i grzybów. Skórę należy pielęgnować środkiem odkażającym, np. Oktanisept oraz kremem intensywnie nawilżającym i regenerującym. Polecane są m.in. Avene Cicalfate lub Cetapil DA Ultra.
W zależności od doboru mocy i długości wiązki laserowej, skóra po laserze goi się od 4-10 dni. W tym czasie należy unikać ekspozycji skóry na słońce, a w razie potrzeby korzystać z kremów z filtrem SPF 50. Zabieg najlepiej zaplanować na okres jesienno-zimowy, kiedy nie jesteśmy narażeni na silne działanie promieni słonecznych oraz wysokie temperatury.
Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz nakłada na skórę specjalistyczny krem o właściwościach znieczulających. Po ok. 20 minutach wykonywana jest próba. Jeśli pacjent odczuwa ból nakładana jest większa ilość kremu. Cały zabieg jest minimalnie bolesny. W jego trakcie odczuwa się lekkie pieczenie. Poziom bólu zależy od mocy wiązki wybranej do przeprowadzenia zabiegu. Pierwszy zabieg zawsze przeprowadzany jest o mniejszej mocy, aby sprawdzić reakcję pacjenta na jego przebieg.
Większy ból może pojawić się w pierwszych godzinach po zabiegu niż w jego trakcie. Tkanka skóry jest uszkodzona. Ból można więc porównać z uczuciem poparzenia. Wtedy też można zażyć środek przeciwbólowy, np. paracetamol. Ból mija po kilku godzinach po zabiegu, maksymalnie do następnego dnia.
Liczba koniecznych zabiegów do usunięcia blizny jest różna i zależy od dojrzałości blizny, jej głębokości oraz miejsca powstania. W przypadku głębszych blizn potrądzikowych lub blizn pooperacyjnych przerostowych czy bliznowców niezbędna jest seria minimum 4 zabiegów w odstępach kilku tygodni. Do maksymalnie 8 zabiegów. Można przy tym zaznaczyć, że całkowite usunięcie blizny oznacza również wyrównanie struktury skóry oraz jej kolorytu w miejscu zmiany.
Koszt jednego zabiegu z wykorzystaniem lasera ablacyjnego frakcyjnego CO2 rozpoczyna się od kwoty 400 zł. W przypadku serii zabiegów lekarz prowadzący może zaproponować zniżkę na kolejne zabiegi.
Kwalifikacje do zabiegu przeprowadza lekarz na podstawie wywiadu oraz testu wiązki laserowej wykonanego przed zabiegiem.
Przeciwwskazaniami do zabiegu usuwania blizny jest:
Zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 w Centrum Medycznym Tartaczna 2 w Gdańsku – przeprowadzają dr Sara Strugała oraz dr Natalia Spychalska. Doświadczeni lekarze oraz zindywidualizowane procesy leczenia. Szybkie terminy wizyt oraz komfortowe i nowoczesne gabinety.
U nas przywrócisz swojej skórze pożądany i piękny wygląd! Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do soboty. Rezerwuj wygodny termin wizyty przez stronę internetową, Zany Lekarz lub zadzwoń do nas!
Zabiegi już od 400 zł - zobacz pełen cennik.