2-layers

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
wstecz
Wazektomia

Wazektomia

Wazektomia bez skalpela

Wazektomia to urologiczny zabieg mikrochirurgiczny, polegający na przecięciu nasieniowodów, co powoduje zakłócenie transportu plemników z jąder do prącia. Metoda ta nie powoduje trwałej bezpłodności mężczyzny a prowadzi do braku w ejakulacie plemników. Plemniki są nadal produkowane w jądrach i mogą być wykorzystane do zapłodnienia po zabiegu rekonstrukcji nasieniowodów czy pobrania ich bezpośrednio z najądrzy. W wielu przypadkach wazektomię przeprowadza się metodą "bez skalpela", polegającą na jednym lub dwóch nakłuciach, bez koniecznego nacięcia.

 

Skuteczność wazektomii sięga 99,9%. Aby jednak upewnić się, że zabieg przebiegł prawidłowo, zaleca się wykonanie badań kontrolnych nasienia po kilkunastu tygodniach od zabiegu. Po zabiegu efekt nie jest natychmiastowy. W ejakulacie nawet do kilku miesięcy mogą znajdować się plemniki - zależy to od indywidualnych właściwości nasienia i uwarunkowań anatomicznych. 

 

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego uważa się go za praktycznie bezbolesny. Znieczulony nasieniowód zostaje uwidoczniony przez nakłucie/minimalne nacięcie skóry. W Centrum Medycznym Tartaczna 2 stosujemy różne metody w tym zabieg oparty na bardzo skutecznej metodzie kanadyjskiej. Nasieniowód  zostaje przecięty. Koniec jądrowy pozostaje otwarty i przemieszczony poza osłonki powrózka nasiennego. Koniec prowadzący do prącia jest zaklipsowany i skoagulowany, pozostaje on na swoim miejscu w strukturach powrózka. Zaletą tej metody jest jedna z największych skuteczności- 99,5% oraz łagodny okres pozabiegowy bez dokuczliwych dolegliwości ze strony jądra. Po zakończeniu zabiegu na mosznie widoczna jest minimalnych rozmiarów ranka i delikatne przebarwienie skóry.

 

Przez tydzień od zabiegu nie należy współżyć.

Po zabiegu w 3 i 6 m-cu konieczne jest badanie nasienia na obecność plemników. 

 

Sam zabieg nie jest obciążający i pacjent może po zabiegu wrócić do swych normalnych aktywności.