Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
 1. Home
 2. Oferta
 3. Ginekologia i położnictwo Gdańsk
 4. Wkładki domaciczne hormonalne - Mirena i Kyleena
wstecz
wkłądka hormonalna

Wkładki domaciczne hormonalne - Mirena i Kyleena

wkładki antykoncepcyjne Mirena, Kyleena

Spis treści

  Jak działa wkładka domaciczna Mirena, Kyleena?

  Lek Mirena, Kyleena to domaciczny system uwalniający hormon (lewonorgestrel).

  Spirala Mirena, Kyleena jest skuteczną i odwracalną metodą antykoncepcji, ale stosowana jest także w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń np. przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym. Założenie spirali dokonuje się przez wprowadzenie poprzez pochwę do wnętrza macicy, dzięki czemu hormon działa prawie wyłącznie miejscowo na błonę śluzową macicy, a nie na cały organizm jak przypadku doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

   

  Lewonogrestrel to hormon podobny do hormonu, który naturalnie występuje w organizmie kobiety. Lewonogrestrel to popularny i znakomicie przebadany progestagen (pochodna progesteronu), szeroko stosowany w ginekologii jako składnik w wielu doustnych pigułkach antykoncepcyjnych.

   

  Wkładka Mirena, Kyleena składa się z małej, plastykowej ramki w kształcie litery T. Do jej dolnego końca przymocowane są nitki, a na pionowym ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem pokryty specjalną błoną, która reguluje stopniowe uwalnianie się lewonorgestrelu prawie wyłącznie na błonę śluzową macicy.


  Wkladki domaciczne hormonalne - dlaczego nei dochodzi do zapłodnienia? 

  •    gęstnieje śluz w szyjce macicy, co blokuje przenikanie plemników do macicy,
  •    zmniejsz się ruchliwość i żywotność plemników wewnątrz macicy i w jajowodach,
  •    wzrasta produkcja substancji hamującej wiązanie plemników z komórką jajową.

   

  Dodatkowo, wkładka Mirena, Kyleena blokuje comiesięczny wzrost błony śluzowej wyściełającej macicę, co znacznie zmniejsza intensywność i czas trwania krwawienia miesiączkowego. Wkładka antykoncepcyjna Mirena, Kyleena nie wpływa na płodność w przyszłości. Zajście w ciąże jest możliwe już w ciągu miesiąca po usunięciu wkładki Mirena, Kyleena.

   

  Skuteczność (niezawodność) wkładki Mirena, Kyleena

  Skuteczność Mireny, Kyleena jest bardzo wysoka. Zajście w ciąże w trakcie stosowania systemu jest prawie niemożliwe. Na 1000 kobiet stosujących wkładkę Mirena, Kyleena średnio zaledwie jedna lub dwie zachodzi w ciąże. Podobny wynik gwarantuje sterylizacja. Porównując rzeczywistą skuteczność różnych metod antykoncepcji, nie ma obecnie pewniejszego, odwracalnego sposobu zapobiegania ciąży. Wkładka Kyleena zabezpiecza przed ciążą przez okres przynajmniej 5 lat od chwili założenia, a Mirena na 8 lat. W chwili obecnej metodę antykoncepcji w postaci wkładki domacicznej Mirena, Kyleena stosuje ponad milion kobiet, głównie w krajach Unii Europejskiej.

   

  Przeciwwskazania do zastosowanie wkłądki antykoncepcyjnej hormonalnej

  Wkładki Mirena, Kyleena nie należy zakładać, jeżeli podejrzewa się lub stwierdza którykolwiek z niżej wymienionych przypadków:
  •    ciążę lub podejrzenie ciąży,
  •    istniejące lub nawracające stany zapalne narządów miednicy mniejszej,
  •    infekcje dolnego odcinka dróg rodnych,
  •    poporodowe zapalenie błony śluzowej macicy,
  •    infekcje macicy po poronieniu w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
  •    zapalenie szyjki macicy,
  •    dysplazja (nieprawidłowości w budowie) nabłonka szyjki macicy,
  •    nowotwór lub podejrzenie nowotworu szyjki lub trzonu macicy,
  •    niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych,
  •    wrodzone lub nabyte nieprawidłowości w szyjce lub jamie macicy, jak np. włókniakomięśniaki zniekształcające jamę macicy,
  •    stany, które sprzyjają rozwojowi infekcji,
  •    ostre schorzenia wątroby lub nowotwór wątroby,
  •    nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników systemu Mirena, Kyleena

   

  Zakładanie wkładki domacicznej Mirena i Kyleena

  Jedynie lekarz może założyć Mirenę, Kyleenę. Wprowadza się ja do macicy przez pochwę i szyjkę macicy przy pomocy cienkiej rurki – podobnie jak zwykłe wkładki (spirale). Sam system jest bardzo mały, około 3 cm długości. Sam proces założenia wkładki jest błyskawiczny. Większość kobiet twierdzi, że zakładanie systemu wiąże się jedynie z niewielkim dyskomfortem. Jednakże zdarzają się Pacjentki dla których może to być nieprzyjemne, istniej wtedy możliwość zastosowania środków przeciwbólowych lub znieczulenia miejscowego. Po założeniu Mireny, Kyleeny pacjentka może odczuwać skurcze macicy podobne do towarzyszących miesiączce, które powinny ustąpić po kliku godzinach.
  Mirenę, Kyleena zakłada się w trakcie miesiączki. Po urodzeniu dziecka Mirena, Kyleena może być założona począwszy od szóstego tygodnia po porodzie.

   


  Video z zakładania wkładki domacicznej Mirena i Kyleena 


  Poglądowy film prezentujący przebieg zakładania wkładki

   


  Wkładka Mirena, a Twoje miesiączki

  Wkładka hormonalna Mirena, Kyleena będzie miała wpływ na Twoje miesiączki przez okres pierwszych miesięcy od założenia wkładki antykoncepcyjnej mogą wystąpić plamienia lub krwawienia międzymiesiączkowe, ale po tym czasie zazwyczaj ustają co jest spowodowane działaniem hormonu na śluzówkę macicy. U niektórych kobiet występuje całkowity zanik krwawienia miesiączkowych. Zmniejszona utrata krwi lub ustanie krwawień miesiączkowych może za to bardzo korzystnie wpłynąć na stan Twojego zdrowia.
  Po usunięciu spirali z macicy, krwawienia miesiączkowe powracają do stanu sprzed założenia.

   

  Czy w czasie stosowania wkładki antykoncepcyjnej Mirena, Kyleena mogą nastąpić wahania wagi?

  Badania wykazały brak różnicy w wahaniach ciała u kobiet stosujących system wkładkę hormonalną Mirena, Kyleena w porównaniu z kobietami, które stosują metody niehormonalne (wkładki antykoncepcyjne CopperT)

   

  Jak często należy zgłaszać się do ginekologa posiadając wkładkę domaciczną? 

  Zwykle po 4-12 tygodniach od założenia wkładki antykoncepcyjnej, a następnie przynajmniej raz w roku. Po 5 latach wkładkę należy wymienić na nową.

   

  Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Marka Korożana lub dr Dominiki Kozikowskiej. 

  Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Marek korożan lub dr Dominika Kozikowska

  Zobacz również