Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
wstecz
Urodynamika

badanie urodynamiczne

czym jest badanie urodynamiczne?

 

Przebieg i zalety badania urodynamicznego

 

Badania urodynamiczne zaleca się w sytuacji gdy wyniki badań moczu oraz USG dróg moczowych nie dają jasnej odpowiedzi co do przyczyn nietrzymania moczu lub częstomoczu.

 

Pozwalają one na szczegółową ocenę funkcjonowania cewki moczowej oraz pęcherza moczowego, poprzez zbadanie czasu trwania oraz obfitości mikcji, ciśnienia w pęcherzu moczowym, a także napięcia mięśni zwieraczy i odbytnicy. Tak kompleksowa wiedza daje lekarzowi pełny obraz indywidualnego przypadku i pozwala właściwie postawić diagnozę oraz dobrać skuteczną terapię. 

 

 

Centrum Medyczne Tartaczna 2 zaprasza w wyznaczonym terminie, około 30 min. przed planowanym badaniem. Z uwagi na obostrzenia sanitarne, prosimy o zgłaszanie się bez osób towarzyszących lub z osobą towarzyszącą jedynie w przypadku pacjentów nieletnich lub niepełnosprawnych. Przypominamy także o obowiązku noszenia maseczki, dezynfekcji rąk po wejściu do placówki oraz zachowanie dystansu. Liczymy na Państwa wyrozumiałość w tym względzie.

 

Jak przygotować się do badania urodynamicznego? 

 

  • Prosimy o odstawienie wszystkich leków zleconych z powodu dolegliwości związanych z leczeniem schorzeń pęcherza moczowego na 7 dni przed badaniem.
  • Przyniesienie ze sobą dostępnej dokumentacji medycznej, jeśli możliwe aktualnego USG układu moczowego lub jamy brzusznej (nie starsze niż 3 miesiące) – jeżeli pacjent go nie posiada, istnieje możliwości wykonania go przez urologa na wizycie (dodatkowy koszt doliczony do wizyty to 100 zł.).
  • Badania nie wykonujemy w trakcie aktywnej infekcji.
  • Przed badaniem należy spożyć ok 0,5-1 l. płynów. Pęcherz powinien być wypełniony, gdyż pierwszym etapem badania jest pomiar objętości i szybkości mikcji.

 

Niezbędne badania moczu i posiew

 

Wskazane wykonanie badania ogólnego moczu lub posiadanie aktualnego posiewu. Badania nie powinny być starsze niż 2 tygodnie. Z uwagi na to, że minimalny czas oczekiwania na wynik posiewu trwa 3 - 4 dni, prosimy uwzględnić to w Państwa rejestracji się na badanie.

 

Istnieje możliwość wykonania badania ogólnego moczu oraz posiewu moczu w naszej jednostce, z uwzględnieniem okresu 4-ch dni oczekiwania na wynik posiewu i około 4 godzin na wynik badania ogólnego moczu. W tym celu należy zgłosić się do nas z próbką rannego moczu w godzinach od 8:00 do 12:00 od poniedziałku do soboty, nie wymagana jest rejestracja. Mocz należy pobrać rano do pojemnika zakupionego w aptece, w przypadku posiewu musi to być jałowy pojemniczek.

 

Koszt takiego badania to:

  • Badanie ogólne moczu - 10 zł.
  • Posiew moczu - 40 zł.

 

Przebieg badania urodynamicznego 

Pacjent, u którego wykonywane będą badania urodynamiczne, musi rozebrać się od pasa w dół. W toalecie znajdziecie Państwo dostępne środki higieniczne takie jak jednorazowe spódniczki i kapcie, zapewniające komfort i zwiększające poczucie intymności. Lekarz przygotowuje pacjenta do badania, zakładając odpowiednie cewniki.

 

Samo badanie trwa od 15 do 45 minut.

 

  • Należy pamiętać o przyjmowaniu sporej ilości płynów przez kilka dni po badaniu. To znacznie zmniejszy ryzyko powstawania infekcji. Pacjent może po nim odczuwać delikatne pieczenie oraz ogólny dyskomfort.
  • Proponujemy na 3 dni przed badaniem włączenie leków odkażających np. Furoxin lub Urosept 2x1 tabl. (to preparaty bez recepty). Trzeba je kontynuować do 3-4 dni po badaniu.

 

 

Zapisz się na badanie:

 

Badanie urodynamiczne w naszym Centrum Tartaczna 2 wykonuje lekarz urolog dr Adam Blumensztajn. 

Zapraszamy do rejestracji wizyt poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz.