Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
 1. Home
 2. Oferta
 3. Ginekologia i położnictwo Gdańsk
 4. Wkładka domaciczna miedziana GyneFix
wstecz
gynefix-tartaczna2

Wkładka domaciczna miedziana GyneFix

Domaciczna niehormonalna wkładka

Spis treści

  Czym jest GyneFix?

  System GyneFix jest domacicznym miedzianym środkiem antykoncepcyjnym, stosowanym z powodzeniem w Europie. Występuje w dwóch rozmiarach i składa się z 4 lub 6 walcowatych miedzianych koralików, nawleczonych na nylonową nić, mocowaną do mięśnia macicy za pomocą specjalnego aplikatora.

   

  Nitka wraz z miedzianymi koralikami wisi swobodnie w jamie macicy, a koniec nitki znajduje się w pochwie.
   
  Brak ramion obecnych w tradycyjnych wkładkach znacznie zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Uwalniane z systemu jony miedzi mają efekt plemnikobójczy, utrudniają ruch plemników i zapłodnienie komórki jajowej. Skuteczność GyneFix w zapobieganiu ciąży wynosi ponad 99%.
   
  GyneFix może być założony na 5 lat (wersja mini lub standard).

   


  Zalety wkładki GyneFix:

  • zapewnia skuteczną ochronę antykoncepcyjną na 5 lat
  • nie zawiera hormonów, przez co nie wpływa na cykl miesiączkowy
  • może był stosowany przez wszystkie kobiety, również młode, które nie rodziły
  • jest dobrze tolerowany
  • nie zwiększa ryzyka obfitych miesiączek
  • po jego wyjęciu następuje szybki powrót płodności.

   


  Dla kogo przeznaczona jest wkładka GyneFix? 

  GyneFix przeznaczony jest dla kobiet zainteresowanych długotrwałą antykoncepcją, zwłaszcza tych, które mają przeciwwskazania do preparatów hormonalnych. W przeciwieństwie do innych wkładek domacicznych uwalniających miedź GyneFix może być zakładany u młodych kobiet powyżej 18. roku życia, jak również u pacjentek z obfitymi krwawieniami miesięcznymi i mięśniakami. Wkładkę mogą stosować również kobiety palące papierosy, z tendencją do zakrzepicy, cukrzycą oraz z wysokim ciśnieniem krwi. Wkładka nie powoduje depresji, spadku libido, migrenowych bólów głowy oraz wzrostu masy ciała.
   
  GyneFix można również zakładać w trakcie cięcia cesarskiego po wydobyciu dziecka, dzięki czemu kobieta jest od razu zabezpieczona przed kolejną ciążą.
   
  Wkładka wewnątrzmaciczna GyneFix nie chroni przez chorobami przenoszonymi drogą płciową (m.in. przed HIV). Kobiety nie będące w stałym związku partnerskim powinny stosować dodatkowo prezerwatywy.

   


  Kiedy najlepiej założyć wkłądke domaciczną - dzien cyklu, czas od porodu 

  System GyneFix najlepiej zakładać w ostatnich dniach krwawienia miesięcznego, gdy ujście kanału szyjki macicy jest otwarte. Po porodzie wkładkę można założyć najwcześniej po 3 miesiącach.

   

  Wkładka GyneFix - zalecenia po zabiegu 

  Po założeniu systemu nie należy stosować tamponów ani współżyć przez tydzień. Po kolejnej miesiączce pacjentka powinna zgłosić się na wizytę kontrolną, celem sprawdzenia lokalizacji wkładki przez ginekologa, który ją zakładał. GyneFix można usunąć w dowolnym czasie, płodność wraca w kolejnym cyklu miesiączkowym.

   


  Czy zakładanie wkładki GyneFix boli?

  W trakcie wprowadzania GyneFix do jamy macicy mogą wystąpić dolegliwości bólowe, których stopień odczuwania zależy od progu bólowego kobiety. Większość pacjentek dobrze znosi zabieg. Wkładkę zakłada się w znieczuleniu miejscowym szyjki macicy lignokainą. Na godzinę przed założeniem wkładki prosimy pacjentkę o przyjęcie 1 tabletki leku przeciwbólowego (np. paracetamolu lub ibuprofenu).

   


  Przeciwwskazania do wkładka GyneFix

  Przeciwskazaniem do założenia systemu GyneFix jest m.in. uczulenie na miedź, stan zapalny pochwy, zapalenie miednicy mniejszej, niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, nieprawidłowy wynik cytologii szyjki macicy, wady w budowie macicy, nieprawidłowości jamy macicy.

   


  Skutki uboczne GyneFix

  Zanim organizm przyzwyczai się do GyneFix, przez kilka pierwszych dni po jego założeniu mogą występować plamienia lub krwawienia z pochwy oraz niewielki dyskomfort w podbrzuszu, które stopniowo ustępują. Pierwsza miesiączka z GyneFix może być obfitsza niż zwykle. Objaw ten z reguły cofa się w kolejnych cyklach miesiączkowych. Istnieje niewielkie ryzyko wypadnięcia wkładki. W przypadku wypadnięcia systemu należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

   


  Czy wkładkę domaciczną czuć podczas stosunku? 

  Po założeniu wkładki GyneFix należy powstrzymać się od współżycia przez siedem dni. Po tym czasie partner nie powinien odczuwać żadnego dyskomfortu, gdyby jednak tak się stało, wówczas nylonową nitkę znajdującą się w pochwie można skrócić. 

   


  Jakie badania musisz wykonać przez założeniem wkładki domacicznej? 

  Przed założeniem GyneFix bezwzględnie konieczna jest konsultacja z badaniem ginekologicznym i ultrasonograficznym narządu rodnego wykonanym przez lekarza ginekologa, który będzie zakładał wkładkę, celem wykluczenia przeciwwskazań. Pacjentka musi posiadać aktualny prawidłowy wynik cytologii szyjki macicy (grupa cytologiczna I lub II), ważny maksymalnie 6 miesięcy.

   

  Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Marka Korożana lub dr Dominiki Kozikowskiej. 

  Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Marek korożan lub dr Dominika Kozikowska

  Zobacz również