Oferta Centrum Medycznego Tartaczna 2

Oferta

Sprawdź jak możemy Ci pomóc
  1. Home
  2. Oferta
  3. Proktologia Gdańsk
Wybierz specjalizacje

Proktologia

Leczenie schorzeń jelita grubego

Proktologia jest działem medycyny zajmującym się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego – jelita grubego (ok. 15 cm), a także odbytnicy i odbytu. Choć u wielu pacjentów wizyta u proktologa budzi „mieszane uczucia” – wstydu czy krępacji, z problemami proktologicznymi zmaga się coraz więcej osób, a znalezienie dobrego proktologa to niezbędny warunek by wrócić do zdrowia i komfortowego życia. Schorzenia jelita grubego oraz odbytu to często wynik niewłaściwej diety, siedzącego trybu życia i malej aktywności fizycznej. Stąd ich coraz większa występowalność.

 

Proktologia

 

 

Lista chorób z jakimi możemy udać się do poradni proktologicznej jest długa, choć wielu osobom wizyta u proktologa kojarzyć się może głównie z leczeniem hemoroidów czy raka jelita grubego. W zakresie usług dostępnych w Centrum Medycznym Tartaczna 2 w Gdańsku znajdą Państwo szereg proktologicznych zabiegów diagnostycznych i leczniczych, wykonywanych wyłącznie według najnowszych procedur, na najnowocześniejszym sprzęcie oraz przez doświadczonych lekarzy-praktyków zawodu.

 

 

 

Jakimi schorzeniami zajmuje się proktolog?

 

Proktolog diagnozuje i leczy choroby odbytnicy, jelita grubego, kanału odbytu i odbytu. Do najczęściej leczonych chorób proktologicznych możemy zaliczyć:

 

  • Hemoroidy  -  inaczej żylaki odbytu czy guzki krwawnicze odbytu. Choroba objawia się rozciągnięciem guzków krwawniczych i wypełnieniem ich nadmierną ilością krwi, która powoduje stan zapalny guzków oraz tkanek odbytu. Nieleczone hemoroidy mogą prowadzić do wielu ciężkich chorób, w tym nawet raka złośliwego jelita grubego.

 

  • Polipy kanału odbytu i odbytnicy  -  zwyrodnienia o charakterze nowotworowym tkanki łącznej oraz nabłonka. Charakteryzujemy polipy: gruczolakowe, hiperplastyczne, hamartomatyczne i rzekome. W ramach leczenie zalecane jest ich wycięcie.

 

  • Szczelina odbytu  -  ubytek błony śluzowej oraz pojawianie się ran w okolicy odbytu, którym towarzyszy silny ból i problemy z wypróżnianiem.

 

  • Nowotwory jelita grubego i odbytnicy  -  rak jelita grubego jest trzecim pod względem występowania nowotworem złośliwym w Polsce. Choroba rozwija się powoli, dlatego tak istotna jest wczesna diagnostyka oraz podjęcie leczenia. Koniecznie przeczytaj poniżej jakie objawy powinny skłonić do  wizyty u proktologa. Zaleca się również regularną diagnostykę wśród mężczyzn i kobiet powyżej 50 roku życia.

 

  • Zakrzep brzeżny odbytu  -  inaczej zakrzepica zewnętrznego splotu żylnego to częste powikłanie źle leczonych lub bagatelizowanych żylaków. Guzki przy odbycie wyraźnie się powiększają i towarzyszy im silny ból.

 

  • Fałdy skórne okołoodbytniczne  -  fałdy brzeżne odbytu to przerośnięte fałdy anodermy miękkich guzków, tkanki łącznej oraz naczyń krwionośnych.

 

  • Torbiele włosowe  -  stan zapalny tkanki podskórnej miedzypośladkowej objawiający się powstaniem ropnego pęcherza wypełnionego włosami oraz płynem. Dotyka najczęściej mężczyzn.

 

  • Włókniaki  –  miękkie lub twarde guzki podskórne międzypośladkowe, będące przyczyną dyskomfortu podczas codziennych czynności, a także dyskomfortu estetycznego.

 

  • Nietrzymanie stolca  –  problemy te mogą dotyczyć nawet 10 % populacji, w tym częściej kobiet po porodzie. Pojawiają się wraz z uszkodzeniem mięśni zwieracza odbytu, przewlekłymi zaparciami lub w przypadku zażywania niektórych leków odchudzających lub przeczyszczających.

 

  • Stany zapalne jelita grubego lub odbytnicy  -  wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita przesiąkliwego („cieknącego jelita”), choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego (IBS). Istnieje na nie coraz więcej skutecznych i szybkich metod diagnostyki i leczenia.

 

  • Krwawienia i świąd odbytu  -   w celu ustalenia przyczyn i podjęcia właściwej ścieżki leczenia, niezbedna jest jak najszybsza wizyta u proktologa. Głównymi przyczynami mogą być: hemoroidy, szczelina odbytu czy zakażenia grzybicze lub bakteryjne.

 

  • Problemy z wypróżnianiem  –  przewlekłe zaparcia to problem nawet 30% dorosłych Polaków. Zdrowy osoba powinna wypróżniać się 1-2 razy na dobę, u osób cierpiących na problemy z wypróżnianiem, liczba ta spada do ok. 3-4 na tydzień. Towarzyszy temu uciążliwy ból brzucha, parcia i ucisk. Istnienie wiele skutecznych i szybkich dróg leczenia i profilaktyki tego problemu zdrowotnego.

 

Jakie objawy powinny skłonić Cię do wizyty u proktologa?

 

Najistotniejsze objawy będące wskazaniem do wizyty u proktologa to między innymi:

  • Krwawienie z odbytu, ropne lub śluzowe wycieki
  • Silne bóle odbytnicy, bóle w obrębie jamy brzusznej
  • Bolesne lub utrudnione wypróżnianie
  • Uczucie niecałkowitego wypróżniania się
  • Uszkodzenia lub stany zapalne skóry okolicy odbytu
  • Świąd i pieczenie okolicy odbytu
  • Nietrzymanie stolca lub gazów
  • Krew w stolcu
  • Parcia na stolec
  • Przewlekłe problemy żołądkowe – w tym biegunki, wzdęcia, zaparcia, gazy

 

Należy pamiętać, że wielu poważnych schorzeń i skomplikowanych procedur leczenia proktologicznego można uniknąć stosując odpowiednio wcześniej właściwą diagnostykę. Wiele chorób można wyleczyć minimalnie inwazyjne (histeroskopia), poprzez wycinanie nadmiarów tkanki, guzków lub polipów.

 

Poradnia proktologiczna Gdańsk – Centrum Medyczne Tartaczna 2

 

Pamiętaj! Największym błędem jest zgłaszanie się do proktologa zbyt późno, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stanie. Centrum Medyczne Tartaczna 2 w Gdańsku oferuje szeroki zakres diagnostyki i zabiegów proktologicznych oraz nowoczesne i szybkie metody leczenia. Zapewniamy całkowitą dyskrecję, kameralność i komfort podczas każdej Twojej wizyty. Lekarze – proktolodzy naszego Centrum Medycznego do specjaliści z niezwykłym stażem i doświadczeniem, a co ważne empatią, zrozumieniem i nastawieniem na dobro oraz wrażliwość względem pacjenta. Lecz się w jednej z najnowocześniejszych poradni proktologicznych w Gdańsku.

 

 

Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Joanny Gunarys. 

Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Joanna Gunarys.

Zobacz cennik
Lekarze
Joanna Gunarys - ZnanyLekarz.pl