
Każda kobieta jest inna. Każda ma inne priorytety podczas wyboru metody antykoncepcji, ale też inne przeciwwskazania czy wskazania. Na przeciw tym potrzebom wychodzi szereg odmiennych metod kontroli urodzeń dostępnych aktualnie na rynku. Niezależnie od indywidualnych preferencji, każdy dobór antykoncepcji należy wcześniej skonsultować z lekarzem ginekologiem, który podczas rozmowy przedstawi możliwe rozwiązania oraz zarekomenduje niezbędne badania jakie należy wykonać przed wyborem danej metody.
Mówiąc o antykoncepcji, większość kobiet w pierwszej kolejności skojarzy antykoncepcję hormonalną doustną /tabletki/. Jednak względem tej metody istnieje obecnie wiele alternatyw.
Należą do nich wkładki wewnątrzmaciczne hormonalne (Mirena, Kyleena, Levosert), wkładki wewnątrzmaciczne niehormonalne, plastry antykoncepcyjne czy implanty antykoncepcyjne (Implanton NXT).
Wkładka Ballerine pojawiła się na polskim rynku w 2018 roku i dopiero zyskuje na popularności wśród lekarzy i pacjentek.
Ballerine to rodzaj wkładki niehormonalnej miedzianej.
Wśród wkładek miedzianych możemy wyróżnić 3 rodzaje:
Działanie wszystkich wkładek miedzianych jest podobne.
Uwalnianie przez nie niewielkie ilości jonów miedzi:
Wkładka miedziana IUB Ballerine (ang. Intra Uterine Ball) to cieniutka nić z nawleczonymi miedzianymi kuleczkami. W aplikatorze (i przed aplikacją) jest prosta, dopiero w macicy przyjmuje swój docelowy sferyczny kształt. Wszystko dzięki zastosowaniu materiału o właściwościach zapamiętywania kształtu. Specjalny stop nitinolowy (połączenie tytanu i niklu) jest znany i stosowany w medycynie już od 20 lat, między innymi w kardiochirurgi. Materiał po umieszczeniu w ciele pacjenta posiada zdolność powrotu do wcześniej zdefiniowanego kształtu. W tym przypadku kuli o wielkości, w zależności od rozmiary wkładki: 12 mm, 15 mm lub 18 mm.
Wkładka aplikowana jest do macicy za pomocą specjalnej rurki o średnicy 3,2 milimetra. Tak niewielkie rozmiary umożliwiają aplikację niemal niewyczuwalnie / bezbolesne – nawet bez stosowania miejscowego znieczulenia. Dotyczy to również kobiet, które nie rodziły jeszcze dzieci drogą naturalną. Przed aplikacją można przyjąć leki przeciwbólowe – paracetamol bądź ibuprom, aby wykluczyć pojawienie się jakichkolwiek dolegliwości w trakcie zakładania.
Po umieszczeniu aplikatora w macicy uwalniana jest wkładka, która dzięki pamięci materiału (nici) przyjmuje docelowy kształt.
Po aplikacji lekarz przycina nici wystające na zewnątrz szyjki macicy na ok. 2 cm.
Prawidłowe założenie wkładki potwierdzane jest badaniem USG.
Po pierwszej miesiączce po aplikacji wkładki Ballerine zaleca się jej kontrolę (badanie USG) czy nadal pozostaje ona na właściwym miejscu.
Wkładkę można zakładać w dowolnym dniu cyklu, zalecane jest jednak zakładanie w trakcie miesiączki.
Wkładka zalecana jest kobietom, które:
Wkładka Ballerine przez swe wymiary, kształt czy sposób aplikacji posiada wiele zalet:
Dodatkowo:
Głównym przeciwwskazaniem do założenia wkładki Ballerine jest uczulenie na jakikolwiek składnik wkładki – miedź, nikiel czy tytan. A także: stany zapalne pochwy, krwawienia z dróg rodnych o nieustalonym charakterze, nieprawidłowy wynik cytologii, wady w budowie macicy: jamy macicy i kanału szyjki macicy.
Wkładka Ballerine jest niewyczuwalna podczas stosunku. Nici niezbędne do usunięcia wkładki mają ok 2 cm długości. Jeśli będą wyczuwalne przez partnera, nici można skrócić.
Wkładka Ballerine to ochrona antykoncepcyjna na okres nie dłuższy niż 5 lat.
W przypadku wykluczenia przeciwwskazań do założenia wkładki – Ballerine nie wykazuje skutków ubocznych.
Jednak, pacjentka powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza jeśli po założeniu wkładki wystąpią u niej następujące objawy: bóle brzucha, bóle miednicy, bóle krzyża, skurcze, krwawienie, wydzielina o niepokojącym kolorze lub zapachu, gorączka czy brak miesiączki.
Przed założeniem wkładki wymagana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem ginekologiem oraz wykonanie przez lekarza zakładającego wkładkę badania USG narządów rodnych. Niezbędne jest także posiadanie aktualnego badania cytologicznego – prawidłowy wynik cytologii (grupa cytologiczna I lub II). Wynik cytologii nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy.
Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Marka Korożana lub dr Dominiki Kozikowskiej.
Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Marek korożan lub dr Dominika Kozikowska