Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
wstecz
shutterstock_647385706

Arytmia w ciąży

zaburzenia rytmu serca w ciąży

 

Arytmie u ciężarnych


Kardiologia - dziedzina medycyny zajmująca się chorobami układu sercowo- naczyniowego. 

Kardiolog - to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu sercowo – naczyniowego.


Co to jest arytmia?

Zaburzenia rytmu serca (arytmia) to dolegliwość, którą cechuje przyśpieszenie, zwolnienie i nieregularność w jego funkcjonowaniu. U niektórych pacjentów zaburzenia to przebiega zupełnie bezobjawowo, natomiast u innych bywa stanem zagrażającym życiu. Przyczyną tej dolegliwości są najczęściej choroby zastawek oraz choroby mięśnia serca. Najczęściej kobiety ciężarne zgłaszają się z powodu „kołatania” serca.
Każda arytmia stwierdzana w ciąży wymaga weryfikacji u kardiologa.

 

Co to jest arytmia ciężarnych?


Arytmia ciążowa, to dolegliwość kardiologiczna stwierdzana w okresie u ciężarnych
Ciąża w sposób szczególny sprzyja zaburzeniom rytmu serca, zwłaszcza u kobiet z istniejącą wcześniej organiczną chorobą serca i anatomicznym podłożem arytmii.

W organizmie kobiety w ciąży dochodzi do wielu fizjologicznych zmian, które dotyczą również układu krążenia. Zwiększa się ilość krwi krążącej, co zmusza serce do wykonywania większej pracy. Dokładny mechanizm działania ciąży jako czynnika wywołującego arytmię nie jest znany. Prawdopodobnie za ten efekt odpowiada kombinacja różnych zmian zachodzących w różnych układach kobiety ciężarnej w tym zmiany w gospodarce hormonalnej, w układzie nerwowym i w samym układzie krwionośnym.

 

Zmiany w układzie krążenia w ciąży

Już od 8 tygodnia ciąży obserwuje się:

1.       Stopniowe zwiększenie objętości krwi co zmusza serce do powiększenia jego rozmiarów oraz zwiększenia siły skurczu mięśnia sercowego,

2.      Zwiększa się ilość uderzeń serca na minutę,

3.      Zwiększa się ilość hemoglobiny i erytrocytów,

4.     U niektórych kobiet w ciązy pojawia sie anemia sprzyjająca niedotlenieniu serca

4.      Ucisk na żyły dolnej części ciała zmniejsza napływ krwi do serca, zwiększa zastój, (pojawiają się obrzęki) oraz zwiększa gotowość krwi do wykrzepiania (zwiększa się ryzyko choroby zatorowo- zakrzepowej).

 

Badanie ciężarnej z arytmią

Lekarz kardiolog poza rutynowym badaniem lekarskim może zlecić wykonanie dodatkowych badań takich jak:

  • EKG (elektrokardiogram)

  • Holter EKG lub Holter ciśnieniowy

  • ECHO serca (USG serca)

        

 

Wszystkie te badania są bezpieczne w ciąży i nie wpływają niekorzystnie zarówno na kobietę ciężarną jak i na płód. Można je też wielkokrotnie powtarzać w ciąży!

 

W naszym centrum diagnozujemy i leczymy zaburzenia rytmu u ciężarnych

 

1.      Laboratorium czynne codziennie od 08:00-12:00 - wykonujemy wszystkie badania laboratoryjne niezbędne do diagnostyki chorób serca.

2.      Kardiolodzy - dr Andrzej Pecka i dr Damian Kaufmann zajmują się prowadzeniem ciężarnych z zaburzeniami rytmu. Wykonujemy ECHO serca, EKG, Holter EKG, Holter ciśnieniowy u ciężarnych.

3.      Ginekolog - położnik - dr Marek Korożan prowadzi ciąże z podwyższonym i wysokiem ryzykiem w tym ciężarne z chorobami serca.

 

Zapraszamy do rejestracji wizyt poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz.