Oferta Centrum Medycznego Tartaczna 2

Oferta

Sprawdź jak możemy Ci pomóc
  1. Home
  2. Oferta
  3. Kardiologia Gdańsk
Wybierz specjalizacje

Kardiologia

 

Kardiologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu sercowo – naczyniowego tj. serca i układu krążenia. Lekarz kardiolog, to specjalista zajmujący się tymi schorzeniami. Choroby układu sercowo-naczyniowego zajmują obecnie pierwsze miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone i niezdiagnozowane choroby serca i naczyń, mogą prowadzić do poważnych powikłań np. do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, niewydolności serca, miażdżycy kończyn dolnych z ich niedokrwieniem, omdleń i wielu innych konsekwencji zdrowotnych.

 

W Centrum Medycznym Tartaczna 2 mogą Państwo wykonać niezbędne badania diagnostyczne, ułatwiające diagnostykę i ustalanie dalszego postepowania takie jak: echokardiografię (ECHO serca), elektrokardiografię (EKG), badania laboratoryjne, badania Holter ciśnieniowy i EKG.

 

Echokardiografia

Echo sercaInaczej nazywana echo serca, USG serca, ultrasonokardiografia, UKG) – technika USG polegająca na badaniu struktur serca i dużych naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków (ultrasonografia). Badanie to umożliwia nieinwazyjną ocenę struktur anatomicznych serca, ruchu mięśnia sercowego i zastawek wewnątrzsercowych oraz przepływu krwi w obrębie przedsionków i komór serca, dużych naczyń sercowych (aorta, żyły główne, tętnica i żyły płucne) i naczyń wieńcowych.

 

Elektrokardiografia (EKG)

EKGJest to nieinwazyjne badanie pracy serca. W jej trakcie badana jest czynność elektryczna mięśnia sercowego. Umieszczane na ciele pacjenta elektrody, gromadzą informacje o elektrycznej pracy serca i przesyłają je do aparatu EKG, który zapisuje je na taśmie papieru do EKG lub innym nośniku np. na pendrive’ie. Wynik zapisu badania EKG nazywany jest elektrokardiogramem. Wynik EKG powinien zinterpretować kardiolog, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Na podstawie badania może on wykryć nieprawidłowości pracy serca, zaburzenia rytmu, upośledzenia napływu krwi do serca, wady wrodzone serca czy objawy przebytego w przeszłości lub istniejącego aktualnie zawału serca.

 

Holter ciśnieniowy

Holter RR

 

Holter ciśnieniowy to badanie wykorzystywane w diagnostyce chorób serca i nadciśnienia tętniczego. Holter ciśnieniowy polega na 24-godzinnym automatycznym rejestrowaniu ciśnienia tętniczego krwi. W czasie badania pacjentowi zakłada się specjalny aparat, który monitoruje ciśnienie przez cały czas. Zazwyczaj pomiary są dokonywane co 15 minut w ciągu dnia, a co 30 w nocy. Holter ciśnieniowy wykrywa zarówno patologiczne spadki, jak i wahania ciśnienia. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania Holtera ciśnieniowego.

 

Wskazania do wykonania takiego badania to:

  • diagnozy i kontroli nadciśnienia tętniczego;
  • stwierdzenia, czy stosowane leczenie jest skuteczne;
  • eliminacji zjawiska podwyższonego ciśnienia w czasie wizyt lekarskich (związanego ze stresem, tzw. nadciśnienia białego fartucha);
  • oceny ciśnienia w czasie normalnych codziennych czynności;
  • wykrycia nagłych zmian ciśnienia, które są przyczyną odczuwanych przez pacjenta dolegliwości.

 

Holter EKG

Holter EKGBadanie EKG metodą Holtera wykonuje się, by sprawdzić aktywność elektryczną serca w ciągu 24 godzin. Czasami wymagany jest dłuższy okres obserwacji np. 2, 3 lub 7 dni. Jest bezinwazyjne i bezbolesne badanie. Badanie polega na założeniu aparatury pomiarowej i stałym zapisie EKG. Pacjent proszony jest, by w tym czasie uważał na elektrody (tak, by ich nie odkleić) oraz by wykonywał swoje zwykłe czynności. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Badanie to wykonywane jest i oceniane przez lekarza specjalistę kardiologii.

 

Badanie to jest niezwykle pomocne w:

  • wykrywaniu zaburzeń rytmu serca, choroby wieńcowej,
  • oceny skuteczności leczenia antyarytmicznego,
  • monitorowania stanu po zawale serca,
  • oceny rytmu serca po wszczepieniu rozrusznika,
  • obserwacji wrodzonych wad serca,
  • weryfikacji przyczyny omdleń, utraty przytomności, nawracającego kołatania serca.
Zobacz cennik
Lekarze
Andrzej Pecka - ZnanyLekarz.pl
Damian Kaufmann - ZnanyLekarz.pl