Oferta Centrum Medycznego Tartaczna 2

Oferta

Sprawdź jak możemy Ci pomóc
  1. Home
  2. Oferta
  3. Patomorfologia Gdańsk
Wybierz specjalizacje

Patomorfologia

Patomorfologia to dziedzina medycyny diagnozująca choroby na podstawie badania komórek, tkanek i narządów. Lekarz patomorfolog (specjalista patomorfologii) bierze udział w diagnostyce chorób wielu specjalności, poczynając od onkologii poprzez wszystkie zabiegowe działy medycyny, a kończąc na dermatologii oraz pracach badawczych. Zwykle pacjent nie spotyka się bezpośrednio z lekarzem patomorfologiem pracującym w warunkach laboratoryjnych.

 

Cytopatologia /cytologia

Badanie cytologiczne (badanie cytopatologiczne) to metoda diagnostyczna polegająca na badaniu pod mikroskopem świetlnym komórek pobranych przyżyciowo.

 

Badanie cytopatologiczne jest wykorzystywane zwłaszcza w diagnostyce wczesnych postaci chorób nowotworowych, a także w ocenie zaburzeń hormonalnych czy monitorowaniu postępu leczenia. Należy mieć na uwadze, że jest to metoda o małej czułości i swoistości w porównaniu do badań pobranych tkanek.

 

Przykłady badań cytologicznych

  • Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) np. guzków piersi BIRADS 2 i 3, guzków tarczycy, guzów tkanek miękkich, powiększonych węzłów chłonnych
  • Cytologia złuszczeniowa np. wydzieliny ciała takie jak plwocina, mocz, wyciek z brodawki piersi, płyny z jam ciała i aspiraty takie jak aspirat z torbieli piersi, popłuczyny oskrzelowe,
  • Rozmaz lub szczoteczkowanie i tu klasyczny przykład to cytologia ginekologiczna

 

Histopatologia

To szczególny dział patomorfologii. Histopatologia zajmuje się badaniem i rozpoznawaniem zjawisk mikroskopowych, zachodzących w komórkach oraz tkankach organizmu wskutek różnych chorób. Patolog pobrana pod mikroskopem tkankę pobraną na drodze biopsji tkankowej lub pochodzącą z wycięcia zmiany lub jej fragmentu.

Wraz z postępem technologicznym możliwości praktycznego wykorzystania histopatologii w praktyce wciąż rosną. Dzięki stosowanym barwieniom i badaniom immunohistochamicznym (IHC).

 

Badania materiału tkankowego (pobranych wycinków, usuniętych narządów lub ich fragmentów) pozwalają rozpoznawać i oceniać stopień zaawansowania chorób nowotworowych, wielu schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych, monitorować skuteczność terapii, stwierdzić przyczynę zgonu.

Histopatologa jest jednym z podstawowych kryterium, na podstawie którego lekarze podejmują decyzje o sposobie leczenia pacjenta.

 

Rozpoznanie choroby wymaga często badania patologicznego. Nie ma możliwości rozpoznania nowotworu złośliwego, czy odróżnienia go od zmiany łagodnej bez badania patologicznego.

Wszystkie biopsje, wycinki i guzki są w naszej jednostce obowiązkowo badane w ten sposób. Badanie cytologiczne lub histologiczne ocenia lekarz specjalista patomorfologii. W tym zakresie współpracujemy z certyfikowanym laboratorium ALAB Plus (Szpital MSWiA w Gdańsku). 

 

Zobacz cennik