
Wirus SARS-CoV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2, czyli koronowirus 2 wywołujący ostrą, ciężką niewydolność oddechową) to wirus mający nie tylko powinowactwo do układu oddechowego, ale z racji ogólnoustrojowego działania zarówno samego wirusa jak i reakcji odpornościowej organizmu zakażonego tym wirusem, wywołuje szereg zmian w różnych narządach. Najbardziej uszkadza układ oddechowy, ale może także wywoływać uszkodzenie serca i naczyń, zakrzepicę, uszkodzenie wątroby, uszkodzenie układu nerwowego oraz zespół przewlekłego zmęczenia.
Podstępność tego wirusa polega na tym, że do wnikania do komórek naszego organizmu wykorzystuje receptor tzw. konwertazę angiotensyny typu 2. Enzym ten jest ważnym czynnikiem reulującym pracę układu sercowo naczyniowego. Uczestniczy także w regulacji ciśnienia krwi i układu krzepnięcia. Infekcja COVID-19 może także negatywnie wpływać na żyły i tętnice, wywołując zapalenie naczyń krwionośnych oraz zaburzać właśnie procesy krzepnięcia. Natomiast zwiększona skłonność do krzepnięcia może powodować zakrzepy krwi w płucach, a także blokować przepływ tlenu do mięśnia sercowego, co często skutkuje zawałem.
To właśnie dlatego szczególnie nasze serce i naczynia krwionośne są narażone na powikłania po infekcji koronawirusem do których należą.
Objawy ze strony układu sercowo naczyniowego po infekcji koronawirusem (SARS-CoV2)
Rekomendujemy badanie układu sercowo-naczyniowego u wszystkich osób z objawowym „kowidem”, szczególnie o ciężkim przebiegu oraz u osób, u których objawy pokowidowe utrzymują się minimum po 4 tygodniach od przechorowania.
Zapraszamy:
Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny, rejestracja online) lub Znany Lekarz.