Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
wstecz
shutterstock_533717263 (1)

HPV (human papillomavirus) - zakażenie wirusem HPV

wirus brodawczaka ludzkiego

Szczepienia przeciwko HPV

Wirus HPV (Human Papilloma Virus) to wirus brodawczaka ludzkiego. Występuje on w niemal 200 rożnych typach, które dzielmy na niskoonkogenne i wysokoonkogenne. Typy o wysokim potencjale onkogennym odgrywają kluczową rolę w zachorowalności i rozwoju raka szyjki macicy (ale i innych nowotworów). Wirus HPV prowadzi do zmian dysplastycznych (CIN) i wykrywany jest w ok. 90% komórek o nieprawidłowej budowie szyjki macicy.

 

  • Typy niskoonkogenne HPV (niskie ryzyko) m.in.: 1, 2, 6, 11, 13, 30, 40, 42, 43, 44.
  • Typy wysokoonkogenne (wysokie ryzyko) m.in.: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73.
     

Najbardziej onkogennymi typami wirusów HPV są 16 (ok. 60% wszystkich przypadków raka szyjki macicy) i 18 (ok. 25% wszystkich przypadków raka szyjki macicy).

 

cytologia wyniki

Szczepienia przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców 

 

Panuje powszechne przekonanie, że szczepić powinny się tylko dziewczynki. Nic bardziej mylnego. Wirus HPV odpowiada za powstawanie takich raków jak: rak szyjki macicy oraz raki występujące u mężczyzn i kobiet takie jak: rak odbytu, rak gardła, rak prącia. Szczepienie chłopców przeciw HPV zapobiega zakażeniu HPV u mężczyzn, wystąpieniu raków innych niż rak szyjki i zabezpiecza także przed przenoszeniem zakażenia HPV przez mężczyznę na kobietę, najczęściej partnerkę seksualną. HPV wywołuje także powstanie brodawczaków narządów płciowych (kłykciny kończyste). Szczepienie zapobiega w dużej mierze ich występowaniu zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Poddając się szczepieniu przeciw HPV kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz o 90% ryzyko rozwoju brodawczaków narządów płciowych, dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju stanu przedrakowego szyjki macicy (dysplazji) oraz zmian przdnowotworowych i nowotworowych sromu u kobiet.

 

rozwój raka szyjki macicy

 

SzczepIonka przeciwko HPV

 

Szczepionka HPV powinna być podana przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, po ukończeniu 9. roku życia. Optymalnym czasem szczepienia jest 11–12. rok życia zarówno dla dziewcząt jak i dla chłopców. Zalecane jest także szczepienie profilaktyczne u osób dorosłych idealnie do 26 roku życia. Warunkiem kwalifikacji osoby dorosłej do szczepienia jest ujemny test w kierunku infekcji HPV. W zależności od wieku otrzymuje się 2 (w odstępie 6 miesięcy) lub 3 dawki szczepienia (w odstępie 2 i 6 miesięcy).

 

wyniki cytologii dysplazja

 

Szczepionki Gerdasil 9 i Cervarix

 

W naszej jednostce oznaczamy od 2 do 33 serotypów HPV z wymazów z szyjki macicy oraz z prącia. Rutynowo oznaczamy 14 lub 18 typów wirusa. Prowadzimy także szczepienia szczepionkami Gardasil 9 i Cervarix.

 

Wymazy do badań pobierają: lekarz onkolog, urolog, ginekolog, proktolog oraz pielęgniarki i położne.

Kwalifikacja do szczepienia: lekarz onkolog oraz ginekolog

 

Zapraszamy do rejestracji wizyt poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz.