Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
 1. Home
 2. Oferta
 3. Ginekologia i położnictwo Gdańsk
 4. HPV (human papillomavirus) - zakażenie wirusem HPV
wstecz
shutterstock_533717263 (1)

HPV (human papillomavirus) - zakażenie wirusem HPV

wirus brodawczaka ludzkiego

Spis treści

  Co to jest jest wirus HPV (brodawczaka ludzkiego)? 

  Wirus HPV (Human Papilloma Virus) to wirus brodawczaka ludzkiego. Występuje on w niemal 200 rożnych typach, które dzielmy na niskoonkogenne i wysokoonkogenne. Typy o wysokim potencjale onkogennym odgrywają kluczową rolę w zachorowalności i rozwoju raka szyjki macicy (ale i innych nowotworów). Wirus HPV prowadzi do zmian dysplastycznych (CIN) i wykrywany jest w ok. 90% komórek o nieprawidłowej budowie szyjki macicy.

   

  • Typy niskoonkogenne HPV (niskie ryzyko) m.in.: 1, 2, 6, 11, 13, 30, 40, 42, 43, 44.
  • Typy wysokoonkogenne (wysokie ryzyko) m.in.: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73.
    

   

  Zmiany chorobowe i dysplazje szyjki macicy 

  Najbardziej onkogennymi typami wirusów HPV są 16 (ok. 60% wszystkich przypadków raka szyjki macicy) i 18 (ok. 25% wszystkich przypadków raka szyjki macicy).

   

  cytologia wyniki

   

  Szczepienia przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców 

  Panuje powszechne przekonanie, że szczepić powinny się tylko dziewczynki. Nic bardziej mylnego. Wirus HPV odpowiada za powstawanie takich raków jak: rak szyjki macicy oraz raki występujące u mężczyzn i kobiet takie jak: rak odbytu, rak gardła, rak prącia. Szczepienie chłopców przeciw HPV zapobiega zakażeniu HPV u mężczyzn, wystąpieniu raków innych niż rak szyjki i zabezpiecza także przed przenoszeniem zakażenia HPV przez mężczyznę na kobietę, najczęściej partnerkę seksualną. HPV wywołuje także powstanie brodawczaków narządów płciowych (kłykciny kończyste). Szczepienie zapobiega w dużej mierze ich występowaniu zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Poddając się szczepieniu przeciw HPV kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz o 90% ryzyko rozwoju brodawczaków narządów płciowych, dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju stanu przedrakowego szyjki macicy (dysplazji) oraz zmian przdnowotworowych i nowotworowych sromu u kobiet.

   

  rozwój raka szyjki macicy

   

  Szczepionka przeciwko HPV - kiedy podać i ile dawek? 

  Szczepionka HPV powinna być podana przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, po ukończeniu 9. roku życia. Optymalnym czasem szczepienia jest 11–12. rok życia zarówno dla dziewcząt jak i dla chłopców. Zalecane jest także szczepienie profilaktyczne u osób dorosłych idealnie do 26 roku życia. Warunkiem kwalifikacji osoby dorosłej do szczepienia jest ujemny test w kierunku infekcji HPV. W zależności od wieku otrzymuje się 2 (w odstępie 6 miesięcy) lub 3 dawki szczepienia (w odstępie 2 i 6 miesięcy).

   

  wyniki cytologii dysplazja

   

  Szczepionki Gerdasil 9 i Cervarix

  W naszej jednostce oznaczamy od 2 do 33 serotypów HPV z wymazów z szyjki macicy oraz z prącia. Rutynowo oznaczamy 14 lub 18 typów wirusa. Prowadzimy także szczepienia szczepionkami Gardasil 9 i Cervarix.

   

  Wymazy do badań pobierają: lekarz onkolog, urolog, ginekolog, proktolog oraz pielęgniarki i położne.

  Kwalifikacja do szczepienia: lekarz onkolog - dr Magdalena Korożan oraz ginekolog - dr Marek Korożan

   

  Zapraszamy do rejestracji wizyt poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz.

  Zobacz również