Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
  1. Home
  2. Oferta
  3. Ginekologia i położnictwo Gdańsk
  4. Cytologia LBC
wstecz
LBC

Cytologia LBC

Cytologia cienkowarstwowa

Spis treści

    Cytologia płynna - LBC nowy standard w diagnostyce ginekologicznej

    LBC pozwala na znacznie większą czułość i dokładność badania cytologicznego, a co za tym idzie – wyższą wiarygodność wyniku.

     

    Czułość cytologii klasycznej określa się na poziomie ok. 60%. Oznacza to, że aż 4 na 10 wykonywanych badań może być fałszywie ujemna lub fałszywie dodatnia. Przy rekomendacji wykonywania badań co 3 lata, taki brak precyzji może być niebezpieczny dla zdrowia pacjentki.


    Cytologia LBC to metoda, którą wyłącznie rekomendujemy i stosujemy w Centrum Medycznym Tartaczna 2. Jest ona zgodna z najnowocześniejszymi międzynarodowymi (amerykańskimi i europejskimi) standardami oraz rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

     


    Czym jest jest cytologia szyjki macicy?

    Nie ma skuteczniejszej metody na wykrywanie niepokojących zmian w obrębie szyjki macicy jak cytologia. Wykonywana regularnie daje 100% kontrolę nad własnym stanem zdrowia. Wczesne stadia dysplazji szyjki macicy są w całkowicie uleczalne. Najważniejsza jest systematyczna diagnostyka!

     

    Cytologia to badanie profilaktyczne – przesiewowe. Polega na umieszczeniu w pochwie pacjentki wziernika i pobraniu specjalną szczoteczką komórek tarczy i kanału szyjki macicy. Pobrany materiał poddaje się mikroskopowej ocenie, aby zweryfikować prawidłową budowę komórek.

     

    Cytologia pozwala również na diagnozowanie innych nieprawidłowości, m.in. nadżerki, stanów zapalnych czy infekcji HPV (która odpowiada za ok. 70 % wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy).

     

    Cytologia LBC

     


    Czym różni się cytologia płynna LBC od cytologii konwencjonalnej?

    Cytologia konwencjonalna jest badaniem, w którym pobrany materiał (wymaz z szyjki macicy) rozprowadzany jest na szkiełku cytologicznym i przekazywany do laboratorium w celu oceny mikroskopowej.

     

    Cytologię płynną pobiera się w bardzo podobny sposób, jednak zastosowana jest zupełnie inna szczoteczka oraz pobrany materiał zabezpieczany jest w całości razem ze szczoteczką, w specjalnym płynie utrwalającym (medium transportowym). W ten sposób cały wymaz jest transportowany do laboratorium, filtrowany i dopiero przenoszony na szkiełko mikroskopowe.

     

    Zwiększa to znacząco ilość materiału jaki można poddać analizie. Sam roztwór zabezpiecza preparat przed uszkodzeniami od momentu pobrania aż do laboratorium.

     

    To jest właśnie przewaga i główna korzyść, dzięki której cytologia LBC cechuje się tak wysoką dokładnością i wiarygodnością w porównaniu do metody klasycznej.

     

    Porównanie preparatów z cytologii konwencjonalnej i płynnej LBC

     

    Cytologia konwencjonalnaCytologia LBC

     

     


    Cytologia płynna LBC z oznaczeniem wirusa HPV

    Zgodnie z najnowszymi standardami międzynarodowymi, każda kobieta powinna wykonać u siebie diagnostykę w kierunku wirusa HPV z oznaczeniem jego onkogennych typów. Wykrycie wirusa HPV pozwala na częstszą kontrolę stanu szyjki macicy oraz zastosowanie właściwej profilaktyki w przypadku zakażenia, nawet jeśli nie daje ono żadnych objawów.

     

    HPV (Human Papillomavirus) to wirus brodawczaka ludzkiego. Występuje on w niemal 200 rożnych typach, które dzielmy na niskoonkogenne i wysokoonkogenne. Typy o wysokim potencjale onkogennym odgrywają kluczową rolę w zachorowalności i rozwoju raka szyjki macicy. Wirus HPV prowadzi do zmian dysplastycznych (CIN) i wykrywany jest w ok. 90% komórek o nieprawidłowej budowie.

    • Typy niskoonkogenne HPV (niskie ryzyko) m.in.: 1, 2, 6, 11, 13, 30, 40, 42, 43, 44.
    • Typy wysokoonkogenne (wysokie ryzyko) m.in.: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73.

     

    Najbardziej onkogennymi typami wirusów HPV są 16 (ok. 60% wszystkich przypadków raka szyjki macicy) i 18 (ok. 25% wszystkich przypadków raka szyjki macicy).

     


    Korzyści z badania: cytologia LBC

    •      Lepsza jakość preparatu zwiększająca dokładność i skuteczność badania.

    •      Większa ilość komórek poddawanych ocenie.

    •      Bezpieczeństwo pobranego wymazu i minimalizacja uszkodzenia w trakcie transportu.

    •      Możliwość eliminacji z badanego preparatu komórek niepożądanych: krwi, śluzu, bakterii.

    •      Mniejsza ilość wadliwie pobranych wymazów.

    •      Diagnostyka obecności wirusa HPV z tej samej próbki.

    •      Możliwość wykonania innych badań diagnostycznych z tej samej próbki (CINtec PLUS, chlamydia, rzeżączka).

    •      Wydłużenie odstępu między badaniami cytologicznymi nawet do 5 lat (LBC + HPV) w pewnych grupach wiekowych.

     

    Cytologia płynna LBC to dwukrotnie większa wykrywalność nieprawidłowych zmian śródnabłonkowych w porównaniu do metody konwencjonalnej.

     

    Wykrywa nawet najmniejsze zmiany w budowie komórek, których może nie dostrzec cytologia klasyczna. Daje to szanse na wykrycie nieprawidłowości w ich najwcześniejszej fazie – i zastosowanie najmniej inwazyjnych i najskuteczniejszych metod leczenia.

     

    Cytologia LBC

     


    Kiedy wykonać cytologię?

    Pierwsze badanie cytologiczne powinna wykonać każda kobieta po 21 roku życia lub każda, która rozpoczęła aktywność seksualną. Przyjmuje się, że bezpieczny okres pomiędzy badaniami to ok. 3 lata, jednak w praktyce jest to temat bardzo indywidualny. Po wynikach badań lekarz określa stan zdrowia pacjentki i na tej podstawie rekomenduje odpowiedni termin na wykonanie kolejnego badania.

     

    Cytologię powinny wykonywać również wszystkie kobiety na początku ciąży w ciąży (można odstąpić od pobrania cytologii jeśli było wykonane do 6-ciu miesięcy przed ciążą), a także panie po menopauzie. W każdym przypadku, częstotliwość badań powinna być zlecana indywidualnie przez lekarza.

     

    Powinnaś wykonywać badanie cytologiczne częściej (zgodnie z indywidualnymi zaleceniami) jeśli:

    • poprzedni wynik cytologii był nieprawidłowy
    • wykryto u Ciebie zakażenie wirusem HPV
    • przechodzisz częste infekcje i zakażenia miejsc intymnych

     

    Cytologia LBC Tartaczna 2

     

    Jak przygotować się do badania cytologicznego?

    Cytologia jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Przygotowując się do badania warto zastosować się do kilku prostych zasad, aby mieć pewność do co dokładności wyniku.

     

    Wykonaj badanie:

    • nie wcześniej niż 4 dni po miesiączce i nie później niż 4 dni przed miesiączką,
    • najlepiej między 10-14 dzień cyklu,
    • 4 dni przed badaniem nie aplikuj żadnych leków dopochwowych,
    • 2 dni wcześniej nie współżyj,
    • 2 dni wcześniej nie wykonuj irygacji pochwy.

     


    Cytologia na podłożu płynnym LBC Gdańsk – cena

     

    Badanie można wykonać na wizycie ginekologicznej lub w gabinecie położnej.

     

    Koszt badania uzależniony jest od tego ile i jakie badania dodatkowe są zlecone wraz z cytologią, a cena zawiera pobranie rozmazu oraz ocenę i zalecenia lekarza ginekologa po otrzymaniu wyniku.

     

    Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Marka Korożana lub dr Dominiki Kozikowskiej. 

    Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Marek korożan lub dr Dominika Kozikowska

    Zobacz również