Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
 1. Home
 2. Oferta
 3. Ginekologia i położnictwo Gdańsk
 4. Menopauza
wstecz
menopauza

Menopauza

Pytania i odpowiedzi

Spis treści

  Co to jest menopauza?

   

  Menopauza to okres w życiu kobiety, kiedy kończy się jej cykl menstruacyjny i nie może ona już rodzić dzieci.  Twoje jajniki stopniowo przestają wytwarzać hormony, estrogen i progesteron, które regulują Twój cykl miesięczny, a proces kończy się, gdy ustanie produkcja hormonów i nie miałaś miesiączki przez rok lub dłużej.  Proces ten może zająć kilka lat, ponieważ poziomy hormonów dostosowują się dość wolno, a ta faza przejściowa prowadząca do menopauzy jest znana jako okres okołomenopauzalny.

  Niektóre kobiety uważają, że mają niewielkie problemy z menopauzą, ale dla innych może to być okres prób z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi, które zakłócają ich codzienne życie.  Jeśli zmagasz się z objawami menopauzy, zespół Centrum Medycznego Tartaczna 2 ma umiejętności i doświadczenie, które pomogą Ci uczynić ten proces wygodniejszym dla Ciebie.

   

  Jakie są objawy menopauzy?

   

  Istnieje wiele objawów, a kobiety mogą mieć jeden lub wszystkie z nich.  Typowe problemy napotykane przez kobiety obejmują:

  • Nieregularne miesiączki
  • Nocne poty
  • Uderzenia gorąca
  • Depresja
  • Drażliwość i wahania nastroju
  • Zmiany w libido
  • Suchość pochwy
  • Bolesny stosunek (dyspareunia)
  • Problemy ze snem

  Te objawy mogą być łagodne lub ciężkie.  Na przykład, niektórym kobietom często wydaje się cieplej niż zwykle, podczas gdy innym czuje się niepokojąco gorąco, aż ociekają potem.  Każda kobieta jest inaczej dotknięta chorobą, dlatego niezbędne jest dopasowanie planu leczenia do indywidualnych potrzeb.

   

  Jakie metody leczenia są dostępne w przypadku objawów menopauzy?

  Na szczęście istnieje szereg możliwych sposobów leczenia skutków ubocznych menopauzy.  Jedną z najbardziej znanych i skutecznych jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ).  Jeśli jesteś odpowiednim kandydatem do HTZ, Twój lekarz przepisuje albo sam estrogen, albo oba estrogeny i progesteron, dwa hormony, które organizm przestaje wytwarzać.

   

  Te zastępcze hormony przywracają funkcjonowanie organizmu, a tym samym zmniejszają skutki uboczne menopauzy.  Możesz otrzymać HTZ w różnych formach, takich jak tabletki, kremy lub plastry, w zależności od tego, które objawy niepokoją Cię najbardziej.

   

  Czy są jakieś skutki uboczne podczas przyjmowania HTZ?

   

  Chociaż może być bardzo pomocna w zmniejszaniu nieprzyjemnych skutków ubocznych menopauzy, HTZ może również sama wywoływać skutki uboczne.  Podczas konsultacji lekarz omawia zalety i wady HTZ i wspólnie zdecydujesz, które leczenie jest dla Ciebie najbardziej odpowiednie.

  W niektórych przypadkach, na przykład w przypadku historii zakrzepów krwi, HTZ może nie być zalecana. W takim przypadku możesz omówić z lekarzem alternatywne metody leczenia.

  Zespół Centrum Medycznego Tartaczna 2 poświęca się znalezieniu najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań problemów związanych z menopauzą, dlatego już dziś zadzwoń do nas i umów się na wizytę.

   

  Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Marka Korożana. 

  Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Marek korożan. 

  Zobacz również