Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
 1. Home
 2. Oferta
 3. Ginekologia i położnictwo Gdańsk
 4. Wizyta i konsultacja ginekologiczna
wstecz
shutterstock_1780168151

Wizyta i konsultacja ginekologiczna

przebieg, badania i zabiegi w trakcie wizyty ginekologicznej

Spis treści

   

  Konsultacja lekarska to pierwszy i najważniejszy krok w diagnostyce pacjentki i w późniejszym procesie leczenia. W trakcie konsultacji lekarz przeprowadza badanie lekarskie.

  Konsultacja ginekologiczna dotyczy każdej kobiety, która zgłasza się do ginekologa.

  Konsultacja położnicza jest specyficzną konsultacją, bo oprócz kobiety dotyczy także jej nienarodzonego dziecka. Zatem na konsultacji położniczej lekarz ginekolog położnik zajmuje się zarówno zdrowiem kobiety jaki i dobrostanem najpierw zarodka, a później płodu.

   

  Przebieg ginekologicznego badania lekarskiego 

  Większość pacjentów kojarzy badanie lekarskie jedynie z fizycznym dotknięciem pacjenta. Niewielu zdaje sobie sprawę, że badanie lekarskie składa się z 2 etapów:

   

  Badanie podmiotowe, czyli wywiad

  W trakcie badania podmiotowego lekarz zapoznaje się z historią medyczną pacjent, aktualnymi dolegliwościami oraz wynikami badań. Na podstawie wywiadu i analizy wyników lekarz może wystawić wstępną diagnozę, a także zlecić dodatkowe badania. W wielu przypadkach badanie podmiotowe jest wystarczające do podjęcia decyzji diagnostyczno- leczniczych. Według statystyk to właśnie jest podstawą konsultacji lekarskiej. Badanie podmiotowe stanowi około 80% całego badania, wnioskowania i decyzji terapeutycznych.

   

  Badanie przedmiotowe, czyli właściwe badanie fizykalne

  Na to badanie składa się obserwacja pacjentki i badanie w sensie fizycznym np. osłuchiwanie, badanie ginekologiczne z użycie wziernika, badanie palcem przez odbyt tzw. badanie per rectum, opukiwanie, pomiar ciśnienia krwi, pomiar wagi pacjentki.

   

  Badanie fizykalne obejmuje te procedury, która w danym momencie są potrzebne lekarzowi do oceny stanu zdrowia pacjentki i rozwiązaniu jej problemów zdrowotnych. W zależności od potrzeb, charakteru wizyty i specjalizacji lekarza, takie badanie się wykonuje. Nie na wszystkich wizytach w poradni lekarz musi wykonywać badanie fizykalne. Konsultacja może obejmować także inne czynności lekarza takie jak wystawienie zaświadczenia lekarskiego, kontynuacja zwolnienia lekarskiego, czy wystawienie recepty.

  Każdorazowo o procedurach wykonywanych na wizycie decyduje lekarz oraz pacjentka, która do gabinetu zgłasza się z konkretnym problemem.

   

  Inne badania i zabiegi wykonywane w trakcie konsultacji ginekologicznej

  Lekarz może zdecydować o potrzebie wykonania dodatkowych badań lub procedur i rozszerzyć konsultację. Każdorazowo dodatkowe procedury są uzgadniane z pacjentką, która wcześniej uzyskuje pełną informację o celu zastosowania dodatkowych badań i zabiegów.

   

  Przykłady dodatkowych procedur i badań, które można wykonać podczas konsultacji ginekologicznej lub położniczej:

   

  Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Marka Korożana lub dr Dominiki Kozikowskiej. 

  Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Marek Korożan lub dr Dominika Kozikowska.

  Zobacz również