Wirus HPV (Human Papilloma Virus), wirus brodawczaka ludzkiego. Znanych jest wiele serotypów wirusów HPV. Nie wszystkie są wirusami onkogennymi, czyli takimi, które wywołują nowotwory u ludzi.
Panuje powszechne przekonanie, że szczepić powinny się tylko dziewczynki. Nic bardziej mylnego. Wirus HPV odpowiada za powstawanie takich raków jak: rak szyjki macicy oraz raki występujące u mężczyzn i kobiet takie jak: rak odbytu, rak gardła, rak prącia. Szczepienie chłopców przeciw HPV zapobiega zakażeniu HPV u mężczyzn, wystąpieniu raków innych niż rak szyjki i zabezpiecza także przed przenoszeniem zakażenia HPV przez mężczyznę na kobietę, najczęściej partnerkę seksualną. HPV wywołuje także powstanie brodawczaków narządów płciowych (kłykciny kończyste). Szczepienie zapobiega w dużej mierze ich występowaniu zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Poddając się szczepieniu przeciw HPV kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz o 90% ryzyko rozwoju brodawczaków narządów płciowych dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju stanu przedrakowego szyjki macicy (dysplazji) oraz zmian przdnowotworowych i nowotworowych sromu u kobiet.
Szczepionka HPV powinna być podana przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, po ukończeniu 9. roku życia. Optymalnym czasem szczepienia jest 11–12. rok życia zarówno dla dziewcząt jak i dla chłopców. Zalecane jest także szczepienie profilaktyczne u osób dorosłych idealnie do 26 roku życia. Warunkiem kwalifikacji osoby dorosłej do szczepienia jest ujemny test w kierunku infekcji HPV. W zależności od wieku otrzymuje się 2 (w odstępie 6 miesięcy) lub 3 dawki szczepienia (w odstępie 2 i 6 miesięcy).
W naszej jednostce oznaczamy od 2- 33 serotypów HPV z wymazów z szyjki macicy oraz z prącia. Rutynowo oznaczamy 14 lub 18 typów wirusa. Prowadzimy także szczepienia szczepionkami Gardasil 9 i Cervarix.
Wymazy do badań pobierają: lekarz onkolog, urolog, ginekolog, proktolog oraz pielęgniarki i położne.
Kwalifikacja do szczepienia: lekarz onkolog oraz ginekolog.
Zapraszamy do rejestracji wizyt poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz.