Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
 1. Home
 2. Oferta
 3. Ginekologia i położnictwo Gdańsk
 4. Badanie KTG
wstecz
shutterstock_1212804706

Badanie KTG

Kardiotokografia

Spis treści

   

  Badanie KTG Gdańsk - czym jest kardiotokografia? 

  Każdy trymestr ciąży ma swój określony zestaw badań, zalecanych do wykonania przez przyszłe mamy. Do podstawowych badań trymestru III należy badanie KTG, czyli kardiotokografia.

  Podczas KTG rejestrujemy jednocześnie akcję serca płodu oraz aktywność skurczową macicy. Lekarz ma możliwość zastawienia ze sobą obu parametrów w celu oceny dobrostanu dziecka, pod sam koniec ciąży lub w trakcie porodu.

   

  Na badanie KTG składają się dwa badania: tokografia i kardiografia. Kardiografia to ciągła rejestracja czynności serca płodu za pomocą elektrokardiografu lub sondy ultrasonograficznej. Oceniamy czynności skurczowo-rozkurczowe akcji serca i wahania częstotliwości w niewielkich okresach czasu. Tokografia rejestruje z kolei skurcze macicy za pomocą czujnika zewnętrznego.

   


  Rodzaje badań KTG

  Rozróżniamy dwa badania KTG – tzw. test niestresowy (NST) i test stresowy (OCT). KTG niestresowe to po prostu klasyczne badanie KTG, oceniające częstotliwość i zmienność tętna, które możemy korelować z ruchami płodu. Z kolei test stresowy to taki, w którym podczas zapisu kobieta otrzymuje niewielkie dawki oksytocyny, hormonu odpowiadającego za skurcze macicy.

   

  Test stresowy wykonywany jest w warunkach sali porodowej najczęściej po przewidywanym terminie porodu lub gdy zapis niestresowego KTG jest niejednoznaczny i niezbędne jest rozszerzenie diagnostyki.

   

   

   

   


  Jak wygląda badanie KTG (NST)?

  Podczas badania KTG umieszcza się na brzuchu przyszłej mamy 2 czujniki (peloty), które podłączone są do monitora. Jedną umieszcza się w okolicy dna macicy, a drugą w miejscu, gdzie najlepiej słyszalne jest bicie serca dziecka. Cały zapis poddawany jest analizie komputerowej, a na końcu oceniany przez lekarza ginekologa. Zaleca się, aby podczas badania kobieta nie zmieniała pozycji ciała, a najlepiej leżała na lewym boku, aby nie uciskała żyły głównej.

   

   

   

  Badanie KTG trwa średnio ok. 20 - 30 minut.

   

  W przydatku wyniku niejednoznacznego lub negatywnego badanie można wydłużyć do ok. godziny. Taka sytuacja nie musi świadczyć o nieprawidłowościach. Może pojawić się podczas snu dziecka, a przedłużenie jest w stanie uwzględnić czas snu płodu podczas badania.

   


  Kiedy należy wykonać badanie KTG 

  W tym miejscu należy rozróżnić dwa terminy – badanie KTG pod koniec ciąży oraz w trakcie samego porodu. Oczywiście, samo badanie KTG najbardziej przydane jest w okresie okołoporodowym. Można je również wykonać wcześniej, nawet od 24 tygodnia ciąży, jeśli pojawiają się przesłanki do jego wykonania. Jednak czułość takich badań jest obarczona wysokim odsetkiem wyników fałszywie dodatnich, z powodu jeszcze niedojrzałego serca płodu.

   

  Badania KTG w okresie okołoporodowym największą dokładnością cechują się po ok. 30-34 tygodniu ciąży.

   

  Natomiast KTG podczas samej akcji porodowej może dostarczyć wielu istotnych informacji, jak choćby czy kobieta może ukończyć poród siłami natury czy jednak niezbędne będzie cesarskie cięcie.

   

   


  Wskazania do badania KTG

  Badanie KTG w dniu planowanego porodu lub w trakcie porodu zalecane jest każdej ciężarnej. Wcześniejsze badania rekomenduje się w przypadku ciąż wysokiego ryzyka oraz dolegliwościach z jakim zmaga się przyszła mama w trakcie ciąży. Jeśli płód zagrożony jest niedotleniem lub nawet śmiercią wewnątrzmaciczną.

   

  Do podstawowych wskazań należą:

  •      cukrzyca ciążowa

  •      nadciśnienie tętnicze ciążowe, stan przedrzucawkowy

  •      cholestaza ciężarnych

  •      krwawienie z pochwy

  •      ciąża przenoszona

  •      ciąża mnoga

  •      choroby nerek

  •      mała ruchliwość płodu

  •      nieprawidłowa ilość wód płodowych

  •      niedoczynność tarczycy

  •      uraz brzucha w trakcie ciąży

  •      konflikt serologiczny 

  •      hipotrofia płodu

  •      inne choroby matki w trakcie ciąży.

   


  Co wykrywa badanie KTG 

  Badanie KTG sprawdza dobrostan płodu, czyli częstotliwość akcji serca, przyśpieszanie i zwalnianie akcji serca oraz czas trwania przyśpieszeń. Dane te możemy powiązać z ruchliwością płodu. W zależności o wyników KTG określamy, czy płód jest dobrze dotleniony i czy nie doszło do niedotlenienia łożyska.

   

  Prawidłowa częstotliwość bicia serca powinna mieścić się w granicach od 110 do 160 uderzeń na minutę, czyli ok. 2 razy szybciej niż tętno dorosłego człowieka. Przekroczenie granicy 160 uderzeń na minutę, w co najmniej 10-minutowym zapisie, nazywane jest tachykardią. Może wskazywać na zakażenie lub infekcję. Jeśli ilość uderzeń jest niższa niż 110 na minutę, w co najmniej 10-minutowym zapisie, mówimy o bradykardii, która najczęściej powodowana jest niedotleniem płodu.

   

  W badaniu KTG oceniamy również tzw. oscylacje, czyli niewiele wahania częstotliwości akcji serca płodu. Prawidłowy wynik przyspieszeń powinien mieścić się w granicach od 5 do 25 uderzeń na minutę. Przyspieszenia (akceleracje) może powodować wiele czynników, m.in. ruchy dziecka.  Zmienność częstotliwości poniżej 5 uderzeń na minutę może być związana ze snem płodu, natomiast brak jakiejkolwiek zmienności może świadczyć o niedotlenieniu.

   

  Wszystkie dane wnikliwie koreluje i analizuje lekarz podczas badania, w celu postawienia właściwej diagnozy.

   

   

   


  Przeciwwskazania do wykonania badania KTG

  Niestresowe badanie KTG (NST) jest badaniem nieinwazyjnym, nie mającym przeciwwskazań. Wyjątkiem są nieliczne patologie ciąży, jak np. odklejenie łożyska. W takich przypadkach dalsze postępowanie ustala lekarz.

   


  Jak przygotować się do badania KTG?

  Badanie KTG nie wymaga szczególnego przygotowania. Aby jednak otrzymać wynik najbardziej miarodajny i dokładny, ok. 1-2 godziny przed badaniem należy zjeść posiłek. Jeśli kobieta zgłosi się na badanie głodna, płód może przejawiać nienaturalne objawy, osypania lub pobudzenia.

   


  Jak zapisać się na badanie KTG?

  Centrum Medyczne Tartaczna 2 dysponuje najwyższej klasy aparatem KTG – kardiotokografem EDAN F15. Najbardziej zaawansowana technologia monitoringu z automatyczną analizą komputerową dostępna aktualnie na rynku.

   

  Umów wizytę u położnej – online, mailowo (kontakt@tartaczna2.pl) pod numerem telefonu: 58 719 10 25.

  Badanie można również wykonać podczas wizyty u naszego ginekologa po wcześniejszym potwierdzeniu telefonicznym.

   

   

                                            

  Zobacz również