Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
 1. Home
 2. Oferta
 3. Ginekologia i położnictwo Gdańsk
 4. Test na odpływanie wód płodowych
wstecz
test actimprom

Test na odpływanie wód płodowych

Szybki test wykrywający sączenie wód płodowych

Spis treści

  Co to jest PROM i P-PROM?

  PROM, czyli przedwczesne pęknięcie błon płodowych.

  Jest to patologia ciąży której mówimy jeżeli pęknięcie błon płodowych zdarzy się przed wystąpieniem czynności skurczowej macicy po 38 tygodniu ciąży  (PROM) lub przed 38 tygodniem ciąży, czyli przed okresem, w którym ciąża uznawana jest za donoszoną (P-PROM). Zdarza się u 2-3% ciężarnych.  Jest główną przyczyną przedwczesnych porodów oraz zakażeń wewnątrzmacicznych płodów. W każdym przypadku bardzo komplikuje to dalsze prowadzenie ciąży. Skala problemów jest tym większa im wcześniejszy jest wiek ciążowy, czyli gdy pęknięcie błon płodowych ma miejsce we wczesnej ciąży. W badaniach naukowych oceniono, że jeżeli pęknięcie błon płodowych zdarza się do 24 tygodnia ciąży, to umiera połowa wcześniaków.

   

  Wczesne odpływanie wód płodowych może być samoistne lub jatrogenne, czyli wywołane uszkodzeniem błony przez procedury medyczne np. inwazyjne badania prenatalne takie jak amniopunkcja czy amniocenteza. Dlatego w pierwszej kolejności zaleca się wykonywanie badań prenatalnych tzw. nieinwazyjnych w tym: USG prenatalne, test potrójny, badania genetyczne takie jak NIFTY, czy Harmony.

   

  Przedwczesne odpływanie płynu owodniowego komplikuje ciążę i jest przyczyną ogromnego stresu dla przyszłej mamy. Często też kończy się porodem przedwczesnym i urodzeniem wcześniaka ze wszystkimi tego konsekwencjami.

   

  Do czego służy test Actim PROM (diagnostyka sączenia wód płodowych)

   

  Test actim® PROM jest to szybki test diagnostyczny służący do wykrywania przedwczesnego odpływania wód płodowych w wyniku pęknięcia błon płodowych czyli służący do wykrywania przedwczesnego pęknięcia błon płodowych (PROM). Actim® PROM znacznie przewyższa dawniej stosowane metody, które opierały się na badaniu pH.
  Test actim® PROM jest europejskim „złotym standardem” nieinwazyjnej diagnostyki przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.

   

  Działanie testu opiera się na immunologicznej detekcji IGFBP-1 w wymazie z pochwy.

   

          

   

  Co to jest IGFBP-1?

   

  IGFBP-1 (białko łączące typu 1 insulinopodobnego czynnika wzrostu) występuje w bardzo wysokim stężeniu w płynie owodniowym. Stężenie IGFBP-1 w płynie owodniowym 100-1000 -krotnie przewyższa stężenie IGFBP-1 w osoczu krwi. Wykrycie IGFBP-1 w wydzielinie z pochwy jednoznacznie wskazuje na sączenie płynu owodniowego.

   

  Dokładny i łatwy do wykonania test na sączenie płynu owodniowego. 

   

  Actim® PROM jest wysoko specyficzną i czułą metodą wykrywania pękniętych błon płodowych. Test jest tak czuły, że może wykryć nawet mniej niż mikrolitr płynu owodniowego. Może być używany we wczesnych stadiach ciąży, już od 15-tego tygodnia. Inne ważne korzyści z wykonania testu to łatwość użycia (test nie wymaga dodatkowego sprzętu) i krótki czas wykonania.

   

   

  Szybka diagnoza przedwczesnego pęknięcia błon płodowych (PROM) ma kluczowe znaczenie. Prosty test jest cennym narzędziem w postawieniu dokładnej diagnozy PROM, niezależnie od substancji zanieczyszczających (krew, nasienie itp.).

  Prawidłowe leczenie może być rozpoczęte niezwłocznie.

   

   

  Tradycyjne metody wykrywania często dają niedokładne wyniki i są wrażliwe na substancje zanieczyszczające.

  Actim® PROM – Rewolucjonizuje monitorowanie ciąży!
   

  Kiedy możesz mieć PROM ?

  ·      podejrzewa to Twój ginekolog

  ·       gdy czujesz nadmierną wilgoć miejsca intymnego w ciąży

  ·      stwierdzasz jasny płyn na papierze toaletowym

  ·      widzisz niezabarwioną, mokrą plamę na bieliźnie?

   

  UPEWNIJ SIĘ!!!

   

  W naszej jednostce test ten wykonuje lekarz ginekolog dr Marek Korożan. 

   

   

  Zobacz video opisujące przebieg badania

   

   

   

   

  Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Marka Korożana lub dr Dominiki Kozikowskiej. 

  Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Marek korożan lub dr Dominika Kozikowska

  Zobacz również