
Dla chorych na astmę charakterystyczna jest odwracalność obturacji, czyli ustępowanie skurczu oskrzeli samoistnie lub pod wpływem leczenia. Do oceny tego zjawiska w badaniach czynnościowych używana jest próba odwracalności obturacji, potocznie zwana próbą rozkurczową.
Badanie spirometryczne służy do oceny czynności płuc. U chorych na astmę często pozwala ono na stwierdzenie obturacji oskrzeli, czyli zaburzeń wentylacji polegających na utrudnieniu przepływu powietrza (głównie podczas wydechu).
Próba rozkurczowa polega po prostu na powtórzeniu spirometrii po podaniu leku rozkurczającego oskrzela. Standardowo jest to szybko działający β2-mimetyk, np. salbutamollub fenoterol.
Na początku badania wykonuje się spirometrię. Następnie inhaluje się określoną przez technika ilość leku rozkurczającego oskrzela. Po odczekaniu odpowiedniego czasu (zwykle około 10–20 min) koniecznego na pełne zadziałanie przyjętego leku, powtórnie wykonuje się spirometrię.
Przygotowanie do badania jest takie samo, jak w przypadku zwykłej spirometrii. Dodatkowo, jeśli pacjent stosuje leki rozkurczające oskrzela, powinien odstawić je odpowiednio wcześniej.
W naszym centrum na ul. Tartacznej 2 w Gdańsku badanie spirometryczne wykonujemy bez rejestracji w dniach:
Opis wyniku oraz konsultacje wykonuje lekarz pulmonolog dr Sylwia Agata Trześniowska w piątki w godz. od 13:00 -18:00.
Pulmonologiem w Centrum Tartaczna 2 jest dr Syliwia Agata Trześniowska.
Zapraszamy do rejestracji wizyt poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Sylwia Agata Trześniowska.