Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
 1. Home
 2. Oferta
 3. Ginekologia i położnictwo Gdańsk
 4. USG połówkowe II trymestru
wstecz
badanie 2 trymestru Gdańsk

USG połówkowe II trymestru

Na czym polega badanie połówkowe w II trymestrze

Spis treści

   

   

  W Centrum Medycznym Tartaczna 2 badanie prenatalne wykonywane sa na wysoko zaawansowanym sprzęciu ultrasonograficznym, najnowoczesniejszym tego typu urządzeniu na rynku.

   

  Apart USG GE Voluson E10 oferuje: niezwykłą rozdzielczość obrazu, modelowanie 3D i 4D płodu oraz zdjęcia i video w kolorze. 

   

  Centrum Tartaczna 2 to także kompleksowa opieka prenatalna. Doskonały, interdyscyplinarny zespół specjalistów pod przewodnictwem dr Marka Korożana: doświadczone położne, endokrynolog, diabetolog i laboratorium na miejscu - zapewnią Tobie oraz Twojemu dziecku zdrową i szczęśliwą ciążę. 

   

  ----------------------------------------------------------------------------------------------

   

  Badanie prenatalne II trymestru (połówkowe) – dlaczego jest ważne?

  Badanie prenatalne w II trymestrze ciąży jest kluczowym elementem opieki prenatalnej, mającym na celu dokładną ocenę anatomii i rozwoju płodu. Jest to czas, gdy można dokładnie zbadać strukturę i funkcjonowanie narządów płodu, wykryć ewentualne wady strukturalne, takie jak wady serca, rozszczep kręgosłupa, podniebienia, oraz inne anomalie ośrodkowego układu nerwowego. Te informacje są niezbędne, by ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych lub chorób uwarunkowanych genetycznie, a także aby zaplanować dalszą opiekę prenatalną i ewentualne leczenie już w życiu płodowym.

   

   

  W jakim tygodniu ciąży zalecane jest badanie USG 2 trymestru?

  Optimum dla przeprowadzenia badania USG w drugim trymestrze ciąży to okres między 18. a 23. tygodniem, z preferowanym okresem po 20. tygodniu ciąży. W tym czasie płód jest na tyle rozwinięty, że umożliwia precyzyjną ocenę jego budowy anatomicznej oraz innych ważnych parametrów, jak objętość płynu owodniowego, rozwój biometryczny oraz ewentualne wady strukturalne serca czy innych narządów.

   

  Jak przebiega badanie USG 2 trymestru?

  Badanie USG w II trymestrze ciąży obejmuje szczegółową ocenę anatomiczną płodu, w tym biometrię, czyli pomiary poszczególnych części ciała dziecka. Lekarz ocenia budowę twarzy, głowy, mózgu, rdzenia kręgowego, kręgosłupa, kończyn, narządów w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej. Analizowana jest również funkcja łożyska oraz ilość płynu owodniowego.

   

   

  Struktura i rozwój płodu

  • Biometria płodu - pomiary takie jak długość kości udowej (FL), obwód główki (HC), obwód brzucha (AC) oraz średnica dwuciemieniowa (BPD) pozwalają na ocenę wzrostu i rozwoju płodu. Te pomiary umożliwiają również dokładniejsze oszacowanie wieku ciążowego.
  • Anatomia płodu - szczegółowa ocena organów wewnętrznych płodu, w tym mózgu, serca, nerek, żołądka, pęcherza moczowego oraz płuc. Ogląda się struktury takie jak móżdżek, sploty naczyniówkowe, czterokomorowy obraz serca, aortę, żołądek w odpowiedniej pozycji, obecność obu nerek oraz pęcherza moczowego.
  • Kończyny i szkielet - sprawdzenie obecności wszystkich kończyn, ich długości oraz symetrii. Ocenia się także strukturę kręgosłupa w różnych płaszczyznach.

   

   

  Oceniane wady i anomalie

  • Wady serca - szczegółowa echokardiografia serca płodu pozwala na wykrycie większości wad wrodzonych serca. Analizuje się położenie, strukturę i funkcję serca.
  • Wady układu nerwowego - takie jak rozszczep kręgosłupa, anencefalia czy inne anomalie strukturalne mózgu i rdzenia kręgowego.
  • Wady układu pokarmowego - wykrywanie nieprawidłowości takich jak przepuklina przeponowa, atrezja przełyku czy inne wady żołądka i jelit.
  • Wady układu moczowego - ocenia się nerkę i pęcherz moczowy, sprawdzając na obecność wodonercza, agenezji nerek lub innych nieprawidłowości.

   

   

  Inne aspekty badania

  • Funkcja łożyska i ilość płynu owodniowego - ocenia się położenie łożyska, jego dojrzałość oraz potencjalne anomalie (np. łożysko przodujące). Pomiar ilości płynu owodniowego (indeks płynu owodniowego, AFI) pozwala ocenić, czy jego ilość mieści się w normie.
  • Szyjka macicy - można również ocenić długość i strukturę szyjki macicy, co ma znaczenie w ocenie ryzyka przedwczesnego porodu.
  • Przepływy naczyniowe - dopplerowskie oceny przepływów w naczyniach łożyskowych, pępowinowych oraz w naczyniach mózgowych płodu mogą być dodatkowo wykonane w celu oceny stanu płodu i ryzyka wystąpienia powikłań ciążowych.

   

   


  Jak wykonywane jest badanie – przez powłoki brzuszne czy dopochwowo

  W II trymestrze ciąży standardem jest przeprowadzanie badania USG przez powłoki brzuszne, które pozwala na dokładną ocenę rozwijającego się płodu.

   

   

  Badanie USG II trymestru w Gdańsku – zapraszamy do Centrum Tartaczna 2

  Centrum Medyczne Tartaczna 2 w Gdańsku oferuje szeroki zakres badań prenatalnych, w tym USG połówkowe II trymestru. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do umówienia wizyty u naszych specjalistów. Wykonaj badanie na nowoczesnych sprzęcie 3D/4D w kolorze.

   

   

  Zobacz również
  Lekarze
  Marek Korożan - ZnanyLekarz.pl
  Dominika Kozikowska - ZnanyLekarz.pl
  Maciej Ejankowski - ZnanyLekarz.pl