Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
wstecz
usg piersi

USG piersi

regularna diagnostyka kluczem do zdrowia

Spis treści

   

  W jakim celu wykonujemy badanie USG piersi?

  Badanie USG (badanie za pomocą fali ultradźwiękowej) piersi służy do oceny struktury gruczołu sutkowego, obecności zmian patologicznych w piersiach (złośliwych guzów litych, torbieli, gruczolakowłókniaków, brodawczaków i zmian dysplastycznych) oraz ocenie szerokości przewodów mlekowych.

   

  Najczęstszymi zmianami wyczuwalnymi pulsacyjnie jako guzki są gruczolakowłókniaki i torbiele piersi. Badanie pozwala rozpoznać torbiele i włókniakogruczolaki, guzy liściaste, a także zmiany mogące w przyszłości spowodować raka np. mikrozwapnienia, brodawczaki i wreszcie pozwala na wykrywanie raków piersi.

   

  USG piersi zwykle jest badaniem uzupełniającym mammografię lub badaniem stosowanym u młodych kobiet, u których duża gęstość tkanki gruczołowej utrudnia ocenę mammograficzną. Badanie ultrasonograficzne piersi to metoda obrazowania z użyciem fal ultradźwiękowych. Technika wykorzystuje zjawisko odbicia wiązki ultradźwięków od struktur narządów.

   

  Badanie to powinno się wykonywać 1 raz w roku lub częściej na zlecenie lekarza. Należy pamiętać, że 95% wczesnych raków piersi nie daje żadnych objawów i wykrywana się je przypadkowo. Dlatego każda kobieta, niezależnie od wywiadu rodzinnego i dolegliwości ze strony piersi powinna wykonywać USG piersi.  

   

  Skala BIRADS - opis badań USG piersi

  Ocena ryzyka złośliwości zmian w piersiach dokonuje się za pomocą skali BIRADS (ang. Breast Imaging-Reporting and Data System) – system stworzony przez American College of Radiology (ACR) w celu standaryzacji opisów badań obrazowych piersi. BI-RADS definiuje terminologię jaką należy posługiwać się w opisach badania, strukturę opisu oraz kategorie końcowej oceny z wnioskami określającymi dalszy sposób postępowania. To uniwersalny język opisu zmian w piersiach. Każde badanie mammograficzne, USG i rezonansu magnetycznego powinno być podsumowane oceną w skali BIRADS (opis skali w zakładce chirurgia onkologiczna).

   

   

  Kiedy należy wykonać badanie USG piersi?


  Wskazaniami do wykonania USG piersi są:

  • ból piersi,
  • zmiana w piersi wyczuwalna przez dotyk, guzek w piersi,
  • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej,
  • badania kontrolne wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych np. torbieli, gruczolakowłókniaków (FA, fibroadenoma),
  • występowanie raka piersi w rodzinie,
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej,
  • wykrywanie niebadalnych guzków piersi - u każdej kobiety,
  • powiększone węzły chłonne nadobojczykowe i pachowe

   

  W naszej jednostce USG wykonyje lekarz radiolog. Aparat do badań USG firmy GE, VOLUSON E 10, to sprzęt najwyższej klasy.

  Dodatkowo na naszym aparacie wykorzystujemy opcję PD, czyli ocenę ukrwienia guza i obcję elastografii, czyli podatności guza na ucisk, co zwiększa czułość badania i umożliwia wykrywanie nawet małych raków piersi.

   

  Dodatkowo obrazowanie USG jest wykorzystywane do wykonywania biopsji guzów piersi.

   

  Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Ewy Kołyszko.

  Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Ewa Kołyszko.

  Zobacz również