Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
wstecz
usg piersi

USG piersi

regularna diagnostyka kluczem do zdrowia

 

Badanie USG piersi (sonomammografia)


Badanie USG (badanie za pomocą fali ultradźwiękowej) piersi służy do oceny struktury gruczołu sutkowego, obecności zmian patologicznych w piersiach (złośliwych guzów litych, torbieli, gruczolakowłókniaków, brodawczaków i zmian dysplastycznych) oraz ocenie szerokości przewodów mlekowych.

 

Najczęstszymi zmianami wyczuwalnymi pulsacyjnie jako guzki są gruczolakowłókniaki i torbiele piersi. Badanie pozwala rozpoznać torbiele i włókniakogruczolaki, guzy liściaste, a także zmiany mogące w przyszłości spowodować raka np. mikrozwapnienia, brodawczaki i wreszcie pozwala na wykrywanie raków piersi.

 

USG piersi zwykle jest badaniem uzupełniającym mammografię lub badaniem stosowanym u młodych kobiet, u których duża gęstość tkanki gruczołowej utrudnia ocenę mammograficzną. Badanie ultrasonograficzne piersi to metoda obrazowania z użyciem fal ultradźwiękowych. Technika wykorzystuje zjawisko odbicia wiązki ultradźwięków od struktur narządów. Badanie to powinno się wykonywać 1 raz w roku lub częściej na zlecenie lekarza. Należy pamiętać, że 95% wczesnych raków piersi nie daje żadnych objawów i wykrywana się je przypadkowo. Dlatego każda kobieta, niezależnie od wywiadu rodzinnego i dolegliwości ze strony piersi powinna wykonywać USG piersi.  

 

Ocena ryzyka złośliwości zmian w piersiach dokonuje się za pomocą skali BIRADS (ang. Breast Imaging-Reporting and Data System) – system stworzony przez American College of Radiology (ACR) w celu standaryzacji opisów badan obrazowych piersi. BI-RADS definiuje terminologię jaką należy posługiwać się w opisach badania, strukturę opisu oraz kategorie końcowej oceny z wnioskami określającymi dalszy sposób postępowania. To uniwersalny język opisu zmian w piersiach. Każde badanie mammograficzne, USG i rezonansu magnetycznego powinno być podsumowane oceną w skali BIRADS (opis skali w zakładce chirurgia onkologiczna).

 

 

Kiedy należy wykonać badanie USG piersi?


Wskazaniami do wykonania USG piersi są:

  • ból piersi,
  • zmiana w piersi wyczuwalna przez dotyk, guzek w piersi,
  • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej,
  • badania kontrolne wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych np. torbieli, gruczolakowłókniaków (FA, fibroadenoma),
  • występowanie raka piersi w rodzinie,
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej,
  • wykrywanie niebadalnych guzków piersi - u każdej kobiety,
  • powiększone węzły chłonne nadobojczykowe i pachowe

 

W naszej jednostce USG wykonyje lekarz radiolog. Aparat do badań USG firmy GE, VOLUSON E 10, to sprzęt najwyższej klasy.

Dodatkowo na naszym aparacie wykorzystujemy opcję PD, czyli ocenę ukrwienia guza i obcję elastografii, czyli podatności guza na ucisk, co zwiększa czułość badania i umożliwia wykrywanie nawet małych raków piersi.

 

Dodatkowo obrazowanie USG jest wykorzystywane do wykonywania biopsji guzów piersi (więcej informacji w zakładce chirurgia onkologiczna).

 

 

Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Ewy Kołyszko.

Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz.