Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
 1. Home
 2. Oferta
 3. Chirurgia Onkologiczna Gdańsk
 4. Biopsja cienkoigłowa piersi
wstecz
Biopsja cienkoigłowa Gdańsk

Biopsja cienkoigłowa piersi

Guz w piersi? Wyjaśnij jego naturę!

Spis treści

  BAC - biopsja aspiracyjna cienkoigłowa

  Wykonuję się ją w przypadku guzów BIRADS 3 lub dla potwierdzenia występowania przerzutów np. do węzłów chłonnych, do tkanek miękkich. BAC można wykonać także w przypadku podejrzanych guzów tkanek miękkich. W naszej jednostce biopsje cienkoigłowe wykonuje się pod kontrolą USG. Pobiera się komórki z guza i bada się je pod miskroskopem. Jest to rodzaj badania cytologicznego. Otrzymujemy wynik tzw. cytologiczny (potocznie zwany: cytologia). Badanie to obarczone jest jednak dużym błędem i wykrywa tylko około 60% raków. To oznacza, że kolejne 40% raków jest tą metodą niewykrywanych, co może wpłynąć na opóźnienie właściwego leczenia. W dużych torbielach piersi BAC jest wykonywana także w celu ich opróżnienia, gdy powodują bóle piersi.

   

  Jak przygotować się do biopsji cienkoigłowej?

   

  Biopsja cienkoigłowa nie wymaga specjalnego przygotowania. Zaleca się jedynie wykonanie USG piersi przed biopsją. Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest za pomocą igły i strzykawki, takich jakich używamy do zrobienia zastrzyku. Nie wymaga znieczulenia miejscowego.

  W naszej jednostce biopsje cienkoigłowe wykonują lekarze chirurdzy onkologiczni.

   

  Badanie patologiczne guzów piersi - badanie cytologiczne i histologiczne 

   

  To czy guz jest złośliwy, czy łagodny ocenia się w badaniu cytologicznym (badanie komórek np. biopsja cienkoigłowa) lub badając tkankę (biopsja gruboigłowa, biopsja mammotomiczna, wycinek z guza, cały guz). Dokładnym i najbardziej wiarygodnym wynikiem jest ocena histologiczna. Dlatego rekomendujemy wykonywanie biopsji gruboigłowych zmian piersi. Wynik ten jest integralną częścią diagnostyki guzów piersi i jest obligatoryjny dla postawienia rozpoznania. Wszystkie biopsje, wycinki i guzki są w naszej jednostce obowiązkowo badane w ten sposób. Badanie cytologiczne lub histologiczne ocenia lekarz specjalista patomorfologii.

   

   

  Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Natalii Spychalskiej lub dr Kamila Drucisa poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Natalia Spychalska i dr Kamil Drucis. 

  Zobacz również