
„Derma” w języku greckim oznacza skóra. W medycynie wszystko co związane jest ze skórą, rozpoczyna się od przedrostka „dermo-”.
Dermatolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry.
Dermatoskopia, czyli badanie dermatoskopowe, to nieinwazyjne badanie odgrywające najważniejszą rolę w klinicznym odróżnianiu znamion łagodnych od niebezpiecznej choroby jaką jest czerniak. Jednym słowem pozwala na wyłapanie podejrzanych znamion i skierowanie pacjenta na ich usunięcie. Lekarz ogląda znamiona skórne specjalnym urządzeniem jakim jest dermatoskop. Dermatoskop powiększa obraz znamienia 10-krotne i pozwala na dokładne przeanalizowanie każdego znamienia i wytypowanie tych, które budzą niepokój onkologiczny.
Dermatoskop to urządzenie pozwalające na szczegółowe oglądanie znamion w powiększeniu i ich morfologiczną ocenę. Dzięki powiększeniu i oświetleniu zmiany lekarz może ocenić ryzyko, że jest to groźny nowotwór złośliwy jakim jest czerniak.
Jest to badanie nieinwazyjne. Nie wymaga też specjalnego przygotowania. Lekarz przykłada aparat (dermatoskop) do znamion skórnych. Wcześniej pokrywa okulary specjalnym olejkiem imersyjnym, który poprawia jakość badania.
Wynik badania dermatoskopowego lekarz przedstawia przy użyciu skali TDS. Jednak najpierw, lekarz musi ocenić punktowo kilka elementów:
Na tej podstawie oblicza się TDS (całkowity wskaźnik dermatoskopowy):
Jeżeli jednak nie decydujemy się na zabieg, warto pamiętać o regularnej kontroli.
1. Podejrzane zmiany powinno się kontrolować raz na pół roku.
2. U osób z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku obciążenia nowotworami skóry (w szczególności czerniaka) raz na 3-6 miesięcy.
3. Osoby z licznymi znamionami, szczególnie z zespołem znamion atypowych, kontrolę powinny wykonywać raz na 3-6 miesięcy.
4. Osoby, które posiadają znamiona w miejscach szczególnie narażonych na drażnienie mechaniczne np. w pasie stanikowym, w pasie biodrowym, na skórze owłosionej głowy- powinny kontrolować znamiona co 6 – 12 miesięcy.
5. Badanie skóry dla pozostałych osób powinno się wykonywać 1 x w roku.
Jeżeli Twoje znamię spełnia kryteria ABCDE, to natychmiast zgłoś się do dermatologa lub chirurga onkologicznego. Od szybkości postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia czerniaka zależy Twoje życie!
Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Sary Strugały oraz u dr Kamila Drucisa.
Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Sarta Strugała i dr Kamil Drucis.