Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
wstecz
shutterstock_1794773905

Dermatoskopia

Diagnostyka znamion skórnych

„Derma” w języku greckim oznacza skóra. W medycynie wszystko co związane jest ze skórą, rozpoczyna się od przedrostka „dermo-”.

Dermatolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry.

 

Dermatoskopia czyli badanie dermatoskopowe, to nieinwazyjne badanie odgrywające najważniejszą rolę w klinicznym odróżnianiu znamion łagodnych od niebezpiecznej choroby jaką jest czerniak. Jednym słowem pozwala na wyłapanie podejrzanych znamion i skierowanie pacjenta na ich usunięcie. Lekarz ogląda znamiona skórne specjalnym urządzeniem jakim jest dermatoskop. Dermatoskop powiększa obraz znamienia 10-krotne i pozwala na dokładne przeanalizowanie każdego znamienia i wytypowanie tych, które budzą niepokój onkologiczny.

 

Dermatoskop to urządzenie pozwalające na szczegółowe oglądanie znamion w powiększeniu i ich morfologiczną ocenę. Dzięki powiększeniu i oświetleniu zmiany lekarz może ocenić ryzyko, że jest to groźny nowotwór złośliwy jakim jest czerniak.

 

 

Jak wygląda badanie dermatoskopowe?

 

Jest to badanie nieinwazyjne. Nie wymaga też specjalnego przygotowania. Lekarz przykłada aparat (dermatoskop) do znamion skórnych. Wcześniej pokrywa okulary specjalnym olejkiem imersyjnym, który poprawia jakość badania.

 

Wynik badania dermatoskopowego lekarz przedstawia przy użyciu skali TDS. Jednak najpierw, lekarz musi ocenić punktowo kilka elementów:

  • asymetria zmiany - (0-2 pkt) o ważności 1,3;
  • granice zmiany - (0-8 pkt) o ważności 0,1;
  • kolor zmiany - (1 -6 pkt) o ważności 0,5;
  • struktury dodatkowe - kropki, smugi, pola o zatartej strukturze (1-5 pkt) o ważności 0,5.

 

Skala TDS - dermatoskopia

 

Na tej podstawie oblicza się TDS (całkowity wskaźnik dermatoskopowy):

  • wynik > 5,45 – zmiana jest bardzo podejrzana, zaleca się usunięcie chirurgiczne z badaniem histopatologicznym wykonywanym przez lekarza patologa
  • wynik 4,75-5,45 – zmiana jest podejrzana, jednak nie wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej a jedynie kontroli. Z uwagi na ryzyko, że jest to jednak czerniak, można rozważyć jego chirurgiczne usunięcie z badaniem histopatologicznym
  • wynika < 4,75 – łagodne znamię melanocytowe. Nie wymaga usunięcia chirurgicznego

Jeżeli jednak nie decydujemy się na zabieg, warto pamiętać o regularnej kontroli.

 

Kontrola znamion skórnych

 

1.      Podejrzane zmiany powinno się kontrolować raz na pół roku.

2.      U osób z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku obciążenia nowotworami skóry (w szczególności czerniaka) raz na 3-6 miesięcy.

3.      Osoby z licznymi znamionami, szczególnie z zespołem znamion atypowych, kontrolę powinny wykonywać raz na 3-6 miesięcy.

4.      Osoby, które posiadają znamiona w miejscach szczególnie narażonych na drażnienie mechaniczne np. w pasie stanikowym, w pasie biodrowym, na skórze owłosionej głowy- powinny kontrolować znamiona co 6 – 12 miesięcy.

5.      Badanie skóry dla pozostałych osób powinno się wykonywać 1 x w roku.

 

Czerniak skóry

 

Czerniak skóry i kryteria ABCDE zmiany skórnej

 

Jeżeli Twoje znamię spełnia kryteria ABCDE, to natychmiast zgłoś się do dermatologa lub chirurga onkologicznego. Od szybkości postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia czerniaka zależy Twoje życie!

 

Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Sary Strugały oraz u dr Kamila Drucisa. 

Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz.