Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
wstecz
shutterstock_1213343863

Usuwanie podejrzanych znamion skórnych - czerniak

jeden z najbardziej złośliwych nowotworów skóry

 

Znamiona skórne

 

Znamiona skórne barwnikowe to zgrupowania komórek melanocytarnych występujących w skórze. Są to zmiany łagodne, potocznie zwane pieprzykami. Powstają najczęściej pod wpływem działania promieniowania słonecznego. Przeciętny człowiek ma ich na swojej skórze od 10 do 40. W przeważającej większości nie wymagają interwencji lekarskiej. Zdarza się jednak, że znamiona zmieniają swój charakter i zaczynają niepokoić.

 

Kiedy znamię powinno nas zaniepokoić?

 

Podejrzenie złośliwego charakteru guzka określa stosunkowo prosta zasada tzw. ABCDE złośliwego czerniaka

 • A – ASYMETRIA - znamię zaczyna rosnąć tylko w jednym kierunku, przestaje mieć kształt symetryczny
 • B – BRZEGI - nierówne, poszarpane brzegi, zgrubienia i guzki w brzegach
 • C – CZERWONY lub CZARNY kolor - szczególnie pojawiające się obwódki wokół znamienia
 • D – DUŻY - rozmiar, wielkość powyżej 5-6 mm
 • E – EWOLUCJA i ELEWACJA zmiany - znamię się zmienia, np. traci włoski, zmienia kolor, tworzy się czerwona lub czarna obwódka, krwawi, powstaje na nim strupek czyli owrzodzenie i unosi się (elewacja wcześniej płaskiego znamienia) tworząc wyczuwalny guzek lub guzki.

 

 

W każdej takiej sytuacji, bez względu na czas trwania objawów i wielkość zmiany, należy zgłosić się do lekarza.

 

Co to jest czerniak skóry?

 

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry wywodzący się z komórek barwnikowych (melanocytów). Najczęściej jest wywoływany długotrwałym działaniem promieniowania ultrafioletowego (UV). Ryzyko wzrasta wraz z sumaryczną długością ekspozycji na słońce i UV w solariach w czasie całego naszego życia. 

 

                      

 

 

Osoby najbardziej narażone na rozwój czerniaka to osoby:

 • o jasnych i rudych włosach,
 • jasnych oczach,
 • jasnej lub bardzo jasnej cerze,
 • z piegami i/lub znamionami,
 • które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym,
 • słabo tolerują słońce,
 • opalają się z dużym trudem lub w ogóle,
 • u których w rodzinie występował czerniak.

Osoby te bezwzględnie powinny unikać słońca oraz całkowicie zrezygnować z solarium.

 

Rocznie blisko 50-60 tys. osób choruje na nowotwory skóry z czego ok . 6% to właśnie czerniaki.

 

Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów i dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i leczenie.

 

 

Metody wczesnego wykrywania czerniaka

 

Podstawowym badaniem w kierunku czerniaka jest obejrzenie skóry przez lekarza specjalistę. Pomocne w tym jest badanie dermatoskopowe, pozwalające na ocenę ryzyka, na ile dane znamię jmoże być czerniakiem.

W naszej jednostce wykonuje je dr Kamil Drucis, specjalista chirurgii onkologicznej. Jak każde badanie jest to tylko ocena ryzyka. Podstawowym badaniem oceniającym charakter znamienia jest badanie mikroskopowe zmiany przez specjalistę patomorfologa, czyli wiążący jest jedynie wynik badania histopatologicznego. To badanie histopatologiczne usuniętego znamienia pozwala na ostateczne ustalenie jego charakteru.

 

Leczenie wczesnego czerniaka skóry

 

Z uwagi na ryzyko rozsiewu czerniaka, zmian podejrzanych o złośliwy charakter nie można wycinać częściowo lub robić z nich biopsji. Nie wolno też ich wymrażać, leczyć laserowo ani próbować się ich pozbyć np. wyciskaniem!!!

Takie podejrzane znamię trzeba usunąć w całości z marginesem tkanki zdrowej, czyli wykonać biopsję wycinającą. Tylko wycięcie zmiany daje możliwość jej pełnego zbadania i ogranicza ewentualny rozsiew czerniaka po kontakcie z krwią po procedurze medycznej. Metody laserowego usuwania zmian, czy krioterapia nie dają możliwości zbadania charakteru znamienia.

 

Wczesny czerniak jest wyleczalnych w 80 - 100% przypadków. Leczy się go chirurgicznie. Jeżeli dojdzie do rozsiewu choroby lub będzie ona zaawansowana miejscowo i da przerzuty do węzłów chłonnych, to szansa wyleczenia wynosi od 0 - 40%. Zaawansowany czerniak wymaga także zastosowania różnych metod leczenia czyli nie wystarcza tylko zabieg operacyjny. Dlatego tak ważne jest usuwanie podejrzanych znamion.

 

 

W naszej jednostce biopsję wycinającą wykonują chirurdzy onkologiczni dr Kamil Drucis i dr Natalia Spychalska. Taka biopsja zawsze kończy się u nas badaniem histopatologicznym.

 

Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz.