Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
  1. Home
  2. Oferta
  3. Chirurgia Onkologiczna Gdańsk
  4. Usuwanie podejrzanych znamion skórnych - czerniak
wstecz
shutterstock_1213343863

Usuwanie podejrzanych znamion skórnych - czerniak

jeden z najbardziej złośliwych nowotworów skóry

Spis treści

    Znamiona skórne

    Znamiona skórne barwnikowe to zgrupowania komórek melanocytarnych występujących w skórze. Są to zmiany łagodne, potocznie zwane pieprzykami. Powstają najczęściej pod wpływem działania promieniowania słonecznego. Przeciętny człowiek ma ich na swojej skórze od 10 do 40. W przeważającej większości nie wymagają interwencji lekarskiej. Zdarza się jednak, że znamiona zmieniają swój charakter i zaczynają niepokoić.

     

    Kiedy znamię powinno nas zaniepokoić? Zasada ABCDE 

     

    Podejrzenie złośliwego charakteru guzka określa stosunkowo prosta zasada tzw. ABCDE złośliwego czerniaka

    • A – ASYMETRIA - znamię zaczyna rosnąć tylko w jednym kierunku, przestaje mieć kształt symetryczny
    • B – BRZEGI - nierówne, poszarpane brzegi, zgrubienia i guzki w brzegach
    • C – CZERWONY lub CZARNY kolor - szczególnie pojawiające się obwódki wokół znamienia
    • D – DUŻY - rozmiar, wielkość powyżej 5-6 mm
    • E – EWOLUCJA i ELEWACJA zmiany - znamię się zmienia, np. traci włoski, zmienia kolor, tworzy się czerwona lub czarna obwódka, krwawi, powstaje na nim strupek czyli owrzodzenie i unosi się (elewacja wcześniej płaskiego znamienia) tworząc wyczuwalny guzek lub guzki.

     

     

    W każdej takiej sytuacji, bez względu na czas trwania objawów i wielkość zmiany, należy zgłosić się do lekarza.

     

    Co to jest czerniak skóry?

     

    Czerniak to nowotwór złośliwy skóry wywodzący się z komórek barwnikowych (melanocytów). Najczęściej jest wywoływany długotrwałym działaniem promieniowania ultrafioletowego (UV). Ryzyko wzrasta wraz z sumaryczną długością ekspozycji na słońce i UV w solariach w czasie całego naszego życia. 

     

                          

     

     

    Osoby najbardziej narażone na rozwój czerniaka to osoby:

    • o jasnych i rudych włosach,
    • jasnych oczach,
    • jasnej lub bardzo jasnej cerze,
    • z piegami i/lub znamionami,
    • które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym,
    • słabo tolerują słońce,
    • opalają się z dużym trudem lub w ogóle,
    • u których w rodzinie występował czerniak.

    Osoby te bezwzględnie powinny unikać słońca oraz całkowicie zrezygnować z solarium.

     

    Rocznie blisko 50-60 tys. osób choruje na nowotwory skóry z czego ok . 6% to właśnie czerniaki.

     

    Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów i dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i leczenie.

     

     

    Metody wczesnego wykrywania czerniaka

     

    Podstawowym badaniem w kierunku czerniaka jest obejrzenie skóry przez lekarza specjalistę. Pomocne w tym jest badanie dermatoskopowe, pozwalające na ocenę ryzyka, na ile dane znamię jmoże być czerniakiem.

    W naszej jednostce wykonuje je dr Kamil Drucis, specjalista chirurgii onkologicznej. Jak każde badanie jest to tylko ocena ryzyka. Podstawowym badaniem oceniającym charakter znamienia jest badanie mikroskopowe zmiany przez specjalistę patomorfologa, czyli wiążący jest jedynie wynik badania histopatologicznego. To badanie histopatologiczne usuniętego znamienia pozwala na ostateczne ustalenie jego charakteru.

     

    Leczenie wczesnego czerniaka skóry

     

    Z uwagi na ryzyko rozsiewu czerniaka, zmian podejrzanych o złośliwy charakter nie można wycinać częściowo lub robić z nich biopsji. Nie wolno też ich wymrażać, leczyć laserowo ani próbować się ich pozbyć np. wyciskaniem!!!

    Takie podejrzane znamię trzeba usunąć w całości z marginesem tkanki zdrowej, czyli wykonać biopsję wycinającą. Tylko wycięcie zmiany daje możliwość jej pełnego zbadania i ogranicza ewentualny rozsiew czerniaka po kontakcie z krwią po procedurze medycznej. Metody laserowego usuwania zmian, czy krioterapia nie dają możliwości zbadania charakteru znamienia.

     

    Wczesny czerniak jest wyleczalnych w 80 - 100% przypadków. Leczy się go chirurgicznie. Jeżeli dojdzie do rozsiewu choroby lub będzie ona zaawansowana miejscowo i da przerzuty do węzłów chłonnych, to szansa wyleczenia wynosi od 0 - 40%. Zaawansowany czerniak wymaga także zastosowania różnych metod leczenia czyli nie wystarcza tylko zabieg operacyjny. Dlatego tak ważne jest usuwanie podejrzanych znamion.

     

     

    W naszej jednostce biopsję wycinającą wykonują chirurdzy onkologiczni. Taka biopsja zawsze kończy się u nas badaniem histopatologicznym.

     

     

    • W przypadku konieczności szybkiej konsultacji wyniku z onkologiem, w zakresie możliwych metod leczenia oraz dalszego postępowania, taką wizytę także zrealizujesz u nas - u onkologa klinicznego i radioterapeuty onkologicznego dr Magdaleny Korożan. Rezerwuj poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Magdalena Korożan. 

     

    • Biopsje pod kontrolą USG oraz standardowe badania USG piersi wykonywane są na najwyższej klasy aparacie ultrasonograficznym – GE Voluson E10.

     

    Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Dawida Śliwińskiego, dr Natalii Spychalskiej i dr Kamila Drucisa, poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Natalia Spychalska, dr Kamil Drucis, dr Dawid Śliwiński.

    Zobacz również
    Lekarze
    Kamil Drucis - ZnanyLekarz.pl
    Natalia Spychalska - ZnanyLekarz.pl
    Dawid Śliwiński - ZnanyLekarz.pl