Badanie wykonywane przy pomocy ultradźwięków w celu oceny drożności jajowodów. Badanie to jest zazwyczaj zlecane w ramach diagnostyki niepłodności lub przed rozpoczęciem leczenia niepłodności, nawet jeśli znana lub podejrzewana jest inna przyczyna problemów z zajściem w ciążę.
Badanie polega na wprowadzeniu do jamy macicy płynu zawierającego małe pęcherzyki powietrza i obserwowaniu za pomocą głowicy USG, czy płyn przepływa przez jajowody i rozlewa się wokół jajników. Stosowany przez nas płyn/mieszanka pęcherzyków to albo zwykła sól fizjologiczna zmieszana z powietrzem, albo przeznaczony do tego badania żel ExEm.
Lekarz może zlecić wykonanie badania HyCoSy w następujących przypadkach:
Nie wolno go wykonywać w ciąży lub przy podejrzeniu ciąży, dlatego należy zaplanować je na pierwszą połowę cyklu, przed 12-14 dniem, kiedy zazwyczaj występuje owulacja. Najlepiej wykonać je między 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego, licząc od pierwszego dnia miesiączki. Jeśli jesteś pewna, że nie jesteś w ciąży (np. przyjmujesz doustne tabletki antykoncepcyjne lub nie współżyłaś od pierwszego dnia miesiączki), możemy wykonać badanie po 10. dniu cyklu. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, przesuniemy badanie na inny termin. Nie należy wykonywać badania, jeśli istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo ostrej infekcji narządów rodnych. Przedyskutuj to ze swoim lekarzem.
Nie musisz mieć wypełnionego pęcherza. Najpierw lekarz może wykonać badanie przez powłoki brzuszne, a następnie poprosi Cię o pójście do łazienki, gdzie całkowicie opróżnisz pęcherz i założysz fartuch.
Zostaniesz ułożona na łóżku w takiej pozycji, aby stopy spoczywały wygodnie poniżej poziomu ciała. Następnie zostanie wykonane przezpochwowe badanie USG, podczas którego ocenimy kształt i wygląd Twojej macicy, endometrium (błony wyścielającej macicę) i jajników.
Następnie jeden z naszych lekarzy szczegółowo omówi z Tobą przebieg zabiegu. Do pochwy wprowadzany zostanie wziernik, podobnie jak w przypadku pobierania wymazu do badania cytologicznego. Górna część pochwy zostanie przemyta środkiem antyseptycznym, a następnie przez szyjkę do macicy wprowadzona zostanie bardzo cienka (2 mm) rurka lub cewnik. Następnie wziernik zostanie wyjęty, a w jego miejsce wprowadzona zostanie głowica do przezpochwowego USG. Cewnik pozostanie na swoim miejscu dzięki niewielkiemu balonikowi. W pierwszej części badania wstrzykniemy do cewnika zwykłą sól fizjologiczną, dzięki czemu będziemy mogli zbadać wnętrze macicy. Następnie wstrzyknięty zostanie roztwór zawierający drobne pęcherzyki powietrza, które na obrazie ultrasonograficznym są intensywnie białe. Jeśli jajowody są drożne, zobaczymy płyn przepływający przez jajowody i rozlewający się wokół jajników.
W dniu badania omówimy z Tobą wyniki, a Twój lekarz prowadzący otrzyma szczegółowy raport z badania.
Większość kobiet jest w stanie prowadzić samochód po zabiegu. Jednak u niektórych kobiet mogą pojawić się omdlenia lub skurcze, dlatego poproś kogoś bliskiego, aby odwiózł Cię do domu.
Przez 24 godziny możesz mieć niewielkie skurcze i wodnistą wydzielinę z pochwy. Sporadycznie może wystąpić lekkie krwawienie lub plamienie. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, utratę apetytu, ból w obrębie miednicy lub nietypową wydzielinę z pochwy. W przypadku jakichkolwiek obaw niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
Czy istnieje większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?
Wkrótce po zabiegu możesz bezpiecznie próbować zajść w ciążę. starać się o dziecko. Badania pokazują, że w cyklu, w którym wykonywane jest badanie, odsetek spontanicznych ciąż jest wyższy.
Powinnaś przeznaczyć na wizytę około 20 minut.
Wstępne badanie narządów rodnych trwa około 20 minut, a procedura HyCoSy około 15 minut. Nasz lekarz omówi z Tobą wyniki w dniu badania, a bardziej szczegółowy raport zostanie przesłany do Twojego lekarza.
Badanie jest droższe niż zwykłe badanie ginekologiczne. Jest przeprowadzane przez lekarza specjalistę i używamy do niego specjalnego kontrastu i sprzętu, który pozwala na obrazowanie jajowodów i macicy. Niestety kontrast i sprzęt konieczny do przeprowadzenia tego badania jest bardzo drogi, co wpływa na ogólną cenę. Wszelkich informacji udzielają pracownicy naszej rejestracji.
Większość kobiet odczuwa jedynie lekki dyskomfort. U innych podczas zabiegu mogą wystąpić skurcze przypominające skurcze miesiączkowe. Możesz je zminimalizować, zażywając dwie tabletki leku przeciwzapalnego, takiego jak Nurofen lub Ibuprofen, na godzinę przed zabiegiem. Jeśli nie możesz przyjmować leków przeciwzapalnych, zażyj Paracetamol.
Niektóre kobiety odczuwają pewne dolegliwości podczas lub po zabiegu. Jeśli poczujesz się źle, koniecznie powiedz nam o tym. U mniej niż 1% kobiet po zabiegu może pojawić się zapalenie - zwłaszcza jeśli w przeszłości występowało zakażenie narządów rodnych. Zapytaj swojego lekarza prowadzącego, czy możesz być narażona na infekcję, a jeśli tak, poproś o receptę na antybiotyki i zażyj je na kilka godzin przed badaniem.
Ważne fakty:
Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Marka Korożana.
Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Marek korożan.