Projekt bez tytułu (69)

Tartaczna 2

Poznaj jakość opieki zdrowotnej w stylu Tartaczna2!
  1. Home
  2. Oferta
  3. Proktologia Gdańsk
  4. Torbiel włosowa
wstecz
torbiel-wlosowa

Torbiel włosowa

Torbiel włosowa, czyli torbiel nadguziczna

Spis treści

     

    Torbiel włosowo-nadguziczna - co to jest?

    Torbiel włosowa to kieszonka skórna zawierająca przydatki skóry. Najczęściej zawiera włosy, ale może zawierać także elementy podobne do paznokci czy zębów. Torbiel ta umiejscawia się w rzucie kości guzicznej (kości ogonowej) w górnej części szpary pośladkowej.

     

    W terminologii medycznej istnieje wiele nazw opisujące to samo schorzenia. Inne nazwy torbieli włosowej to kieszonka włosowa, torbiel nadguziczna, zatoka pilonidalna, choroba pilonidalna, zatoka krzyżowa, torbiel krzyżowa czy przetoka nadguziczna.

     

    Torbiel włosowa - przyczyny 

    Torbiel włosowo-nadguziczna zwykle dotyka osoby do 35-40. roku życia, choć występuje już u osób około dwudziestoletnich. Najczęściej występuje u mężczyzn i dotyczy 80% przypadków torbieli. Nie jest to rzadkie schorzenie. Szacuje się, że torbiel włosowa dotyczy około 1,1 procenta męskiej populacji. Jej tworzeniu się sprzyjają takie czynniki jak bujne owłosienie w okolicy pośladkowej, pocenie się, urazy skóry i naskórka (otarcia), spowodowane na przykład ciasną bielizną, zapalenie mieszków włosowych w innych częściach ciała, otyłość, siedzący tryb życia oraz brak higieny. Dlatego spotyka się ją u osób, które na przykład przez wiele godzin podróżują samochodem. Wskazuje się także na tendencje rodzinne do tej choroby oraz na wpływ hormonów płciowych, które działają na gruczoły łojowe. Nie jest dokładnie sprecyzowane, czy jest to choroba wrodzona (sporadycznie występuje u dzieci), czy nabyta (dotyczy głównie mężczyzn z bujnym owłosieniem i specyficznym trybem życia).

     

    Objawy torbieli włosowej (nadguzicznej) 

    1.      Podstawowy objaw to przewlekły stan zapalny.

    2.      Ból okolicy krzyżowo – ogonowej (okolicy początku szpary pośladkowej).

    3.      Zaczerwienienie skóry nad torbielą.

    4.      Tworzenie się miękkiego guza, czasem bolesnego- jest to ropa w torbieli.

    5.      Przetoki torbielowo- skórne- niegojące się kanały łączące światło torbieli z powierzchnią skóry. Może być ich kilka. Przetoki te są miejscem zbierania się bakterii, zanieczyszczeń związanych z okolicą odbytową.

    6.      Ropień przebija się na zewnątrz, wypływa początkowo ropa, później treść. krwisto- ropna, często o specyficznym, cuchnącym zapachu.

    7.      Nawrotowy charakter zmiany.

    8.      Istnieją pojedyncze doniesienia, że przewlekłe procesy zapalne w torbieli mogą prowadzić do transformacji w proces nowotworowy (powstanie nowotworu złośliwego). Zwykle trwa to od kilku do kilkudziesięciu lat. Sprzyjają mu, oprócz długo trwającego stanu zapalnego także blizny, owrzodzenia skóry oraz przetoki.

     

    Leczenie torbieli włosowej 

    Leczenie torbieli włosowej może być zachowawcze lub operacyjne.

     

    To pierwsze stosuje się w przypadku łagodnego przebiegu choroby. Polega ono na usunięciu rosnących w torbieli włosów, co łagodzi stan zapalny i towarzyszące mu dolegliwości. Jednakże najczęściej pacjenci zgłaszają się z powodu nasilonych objawów, czasem pierwszym objawem jest silny stan zapalny, powstanie ropnia i/lub przetok. W każdym przypadku przewlekłego stanu zapalnego, ropnia lub przetok stosuje się leczenie zabiegowe.

     

    Gdy stan zapalny torbieli staje się ostry, konieczne jest nacięcie i wyczyszczenie jamy ropnia. Leczenie operacyjne tej przypadłości to całkowite wycięcie torbieli włosowej wraz ze skórą zawierającą przetoki. 

     

    Może to być proste wycięcie torbieli i pozostawienie rady do gojenia przez ziarninowanie lub wycięcie torbieli z uzupełnieniem powstającego ubytku skórnego, do czego wykorzystuje się płat skóry z sąsiedztwa rany. Zabieg chirurgiczny lub laserowy. Zabieg chirurgiczny może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub wymaga znieczulenia ogólnego i rozleglejszego zabiegu.  Po operacji pacjent powinien poddawać się regularnym kontrolom w poradni proktologicznej, ponieważ torbiel włosowa może nawracać.  Ważna jest także higiena, czyli codzienne mycie rany i golenie otaczających ją włosów. 

     

    Rutynowo wykonujemy także badanie histopatologiczne usuniętej torbieli, by wykluczyć jej nowotworowy charakter. W prostych przypadkach chirurg może odstąpić od tego badania.

     

    Każdorazowo do zabiegu i jego rodzaju kwalifikuje lekarz.

     

    W naszej jednostce zabieg usunięcia torbieli wykonują:

    - dr Joanna Gunarys - specjalista chirurgii ogólnej, proktolog

    - dr Kamil Drucis - specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej

    - dr Natalia Spychalska - lekarz chirurg onkologiczny

     

    Zapraszamy do rejestracji wizyt u dr Natalii Spychalskiej, dr Kamila Drucisa lub dr Joanny Gunarys.

    Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Joanna Gunarys, dr Kamil Drucis, dr Natalia Spychalska. 

    Zobacz również