
Blizna to miejsce po ranie wywołanej urazem lub skalpelem.
Większość tkanek, w tym skóra właściwa i mięśnie w życiu pozapłodowym nie dzielą się. Stanowi to problem, bo każdy uraz przerywający ciągłość tkanek nie mających zdolności do regeneracji to ogromne ryzyko dla organizmu. Po pierwsze są to wrota zakażenia i wnikania głównie bakterii do wnętrza organizmu lub powodują ryzyko utraty płynów- głównie krwi.
I tu wkraczają mechanizmy obronnościowe organizmu- czyli gojenie się ran i zamykanie wrót zakażeń i drogi ucieczki krwi.
Każde uszkodzenie tkanek niedzielących się kończy się wytworzeniem blizny. Bliznę tworzy tkanka łączna.
Organizm łączy rozciętą skórę, mięśnie i inne tkanki, produkując włókna tkanki łącznej scalające brzegi rany i uzupełniające ubytki. Początkowo są to włókna elastylowe.
Elastyna to włókno białkowe - elastyczne i rozciągliwe, ale mało wytrzymałe. To właśnie jest przyczyna, dla której może dojść do rozejścia się rany pooperacyjnej. Włókna elastylowe pękają np. przy rozciąganiu skóry. Tworzy się tzw. blizna niedojrzała. Z czasem włókna wymieniane elastynowe są wymieniane na bardzo wytrzymałe.
Kolagen, czyli włóknik, to białko, które z czasem zastępuje elastynę. Jest bardzo wytrzymały, ale mało rozciągliwy. Wymiana włókiem elastynowych na kolagenowe powoduje, że blizna kurczy się i przestaje się rozciągać. Tę bliznę nazywamy blizną dojrzałą.
To właśnie kolagen jest przyczyną „zaciągania” blizn, ich deformacji i przykurczom. Nierozciągliwa blizna zaczyna naciągać tkanki do których jest niejako przytwierdzona. Wraz z czasem powoduje to narastające dolegliwości takie jak:
Część blizn powodujących przykurcze wymaga fizjoterapii, ale nie wszystkie blizny można leczyć rehabilitacyjnie. Szczególne miejsce mają między innymi blizny poporodowe, czyli blizny po nacięciu krocz i po cięciu cesarskim.
Sposób postępowania z blizną zależy od rodzaju blizny i dolegliwości jakie powoduje i obejmuje metody zachowawcze i operacyjne (chirurgiczna plastyka blizny).
Do metod zachowawczych należą:
Plastykę blizn poporodowych wykonują w naszej jednostce: ginekolog dr Marek Korożan i chirurg dr Joanna Gunarys
Zapraszamy do rejestracji wizyt poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Marek Korożan lub dr Joanna Gunarys.