
Kłykciny kończyste to zmiany brodawkowate lub grudkowe wywołane przerostem nabłonka okolicy sromu, moszny i odbytu oraz na narządach rodnych, czyli na penisie, w pochwie i na szyjce macicy. Jest to najczęstsza choroba weneryczna. Przenosi się drogą płciową oraz przez seks oralny.
Najczęściej są one powikłaniem infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (HPV – Human Papillomavirus).
Zazwyczaj są to infekcje niskoonkogennymi typami wirusa głównie HPV typu 6 i 11, rzadziej przyczyną powstania kłykcin są infekcje wirusem brodawczaka typami onkogennymi (powodującymi raki szyjki macicy, sromu, odbytu, penisa) np. HPV typu 16 i 18.
Uznawane są także za czynnik ryzyka w rozwoju raka kolczystokomórkowego - jednego ze złośliwych nowotworów skóry.
Jeśli zmagasz się z kłykcinami kończystymi koniecznie wykonaj badanie w kierunku infekcji wirusem HPV (w naszej jednostce wykonywane codziennie do godz. 12 bez konieczności rejestracji - wykonujemy wymazy z narządów rodnych u kobiet i mężczyzn).
Zmiany te są prawie bezbolesne, bardzo szybko rosną i rozprzestrzeniają się, mogą tworzyć kalafiorowate skupienia. Występują częściej u mężczyzn niż u kobiet. Zazwyczaj nie wywołują pieczenia, swędzenia lub bólu.
Co ważne - kłykciny należy leczyć, aby zapobiegać rozwojowi raka!
Za najskuteczniejsze metody uznaje się:
W naszym Centrum Medycznym Tartaczna 2 Gdańsk wykonujemy wszystkie te procedury. Co ważne, o tym jaka metoda będzie najskuteczniejsza w danym przypadku każdorazowo zadecyduje lekarz, np. ginekolog, chirurg, urolog czy dermatolog.
Jedną z najczęstszych oraz najszybszych metod leczenia kłykcin kończystych jest elektrokoagulacja.
Elektrokoagulacja jest bezpieczną, skuteczną metodą polegającą na użyciu prądu zmiennego o dużej częstotliwości. Rezultatem jest ścięcie zmieny przy pomocy łuku elektrycznego. Przy użyciu tej metody można usuwać kłykciny kończyste każdej dostępnej okolicy. Przed zabiegiem znieczulamy zmienioną chorobowo tkankę środkiem znieczulającym lignocainą, a następnie wypalamy chorobowo zmienioną zmianę.
Kolejną popularną metodą leczenia kłykcin jest laseroterpia - laser CO2.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w wykorzystaniem środka znieczulającego (lignocaina), a cała procedura trwa około 20-30 min. Laser emituje pulsujące światło, które niszczy niechciane komórki skóry, jednocześnie oszczędzając zdrową tkankę. Działanie lasera frakcyjnego powoduje odparowanie chorobowych komórek i stymuluje produkcję kolagenu, przyspieszając gojenie. Niewielka ranka goi się praktycznie bez śladu po około 7-14 dniach.
W analogiczny sposób (elektrokoagulacja, laseroterapia, chirurgicznie) usuwamy skutecznie fałdy okołoodbytnicze (fałdy anodermalne). Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest możliwy do wykonania w warunkach ambulatoryjnych, czyli bez konieczności hospitalizacji.
Zabieg usuwania kłykcin kończystych nie wymaga specjalnego przygotowania, o zastosowaniu wybranej metody (laserowej, elektrokoagulacji, chirurgicznej) w usunięciu kłykcin lub fałdów okołoodbytniczych decyduje lekarz, m.in. dr Marek Korożan.
W przypadku większych zmian konieczne może być kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Leczenie kłykcin jest bardzo trudne, może dochodzić do nawrotów. Najtrudniej leczy się kłykciny okolicy odbytu.
W 90% przypadków wirusy HPV powodują nawroty choroby nawet po przeprowadzeniu skutecznego leczenia. Dlatego po zabiegu usunięcia kłykcin zalecane jest zaszczepienie pacjenta/tki szczepionką przeciwko HPV.
Cenę zabiegu ustala lekarz, w zależności od ilości i wielkości kłykcin. W naszej klinice średni koszt laserowego usunięcia kłykcin to 1200 zł. W cenę wliczona jest także konsultacja lekarska dotycząca kłykcin.
Wszystkie metody oraz specjaliści, którzy je wykonują:
Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz.