
Cukrzyca ciążowa to zaburzenie tolerancji cukrów, co prowadzi do zwiększenia stężenia glukozy we krwi, które po raz pierwszy zostało rozpoznane w ciąży.
Typowa cukrzyca ciążowa, która mija wraz z porodem, jest zwykle rozpoznawana między 24. a 28. tygodniem ciąży. Stwierdzenie glikemii powyżej normy we wcześniejszych tygodniach ciąży może wskazywać na cukrzycę typu 2 nierozpoznaną przed ciążą lub cukrzycę typu 1, która rozwija się podczas ciąży.
Cukrzyca ciążowa dotyczy zwykle kobiet, u których występują czynniki ryzyka, takie jak:
Istnieje jednak grupa kobiet, u których nie stwierdza się żadnych czynników ryzyka cukrzycy ciążowej. Wystąpienie cukrzycy ciążowej stanowi swego rodzaju sygnał ostrzegawczy dla kobiety - wskazuje, że organizm ma predyspozycję (najprawdopodobniej genetyczną) do zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Oznacza to, że w przyszłości może się u niej rozwinąć cukrzyca typu 2.
· Nieleczona cukrzyca w okresie ciąży zwiększa ryzyko urodzenia dziecka o masie ciała za dużej w stosunku do wieku ciążowego, czyli tzw. makrosomii płodu. Stwarza to zagrożenie wystąpienia powikłań porodowych zarówno u matki, jak i u dziecka.
· Skutkiem nieleczonej cukrzycy ciążowej może być również wystąpienie niedocukrzeń u noworodka po porodzie z powodu nadmiernej produkcji insuliny przez dziecko, co może być niebezpieczne dla układu nerwowego dziecka.
· U dzieci, których matki chorowały na cukrzycę ciążową, w wieku szkolnym czy dorosłym częściej stwierdza się nadwagę, otyłość, nietolerancję glukozy i cukrzycę typu 2
Cukrzyca ciążowa zwykle nie powoduje żadnych objawów, dlatego w celu jej rozpoznania u kobiety w ciąży należy w określonym czasie oznaczyć stężenie glukozy we krwi.
Kobiety, u których występują czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy ciążowej, powinny zaraz po stwierdzeniu ciąży otrzymać od lekarza ginekologa zalecenie wykonania doustnego testu tolerancji glukozy (tzw. krzywej cukrowej) z 75 g glukozy.
Pozostałe ciężarne powinny otrzymać zalecenie oznaczenia stężenia glukozy we krwi na czczo. Glukoza na czczo to oznaczenie stężenia glukozy po 8-14 godzinach od spożycia ostatniego posiłku.
Dalsze postępowanie zależy od uzyskanego wyniku. Każdorazowo o rozpoznaniu cukrzycy decyduje lekarz.
Najczęściej cukrzycę ciężarnych wykrywa gienkolog.
Doustny test tolerancji z 75 g glukozy (test obciążenia glukozą), zwany również krzywą cukrową, polega na pobraniu krwi żylnej na czczo oraz 2 godziny po wypiciu 75 g glukozy. Bardzo ważne jest przestrzeganie kilku zasad, aby test ten był przeprowadzony we właściwy sposób:
Bardzo często u kobiet w ciąży po wypiciu glukozy występują nudności, a nawet wymioty. W celu uniknięcia nudności można rozpuścić glukozę w ciepłej wodzie. Dla poprawienia smaku można stosować specjalne preparaty smakowe glukozy.
W przypadku nudności można również zalecić oczekiwanie w pozycji leżącej na kolejne pobranie krwi.
Lekarzem dedykowanym do diagnozowania i leczenia cukrzycy jest diabetolog.
· Insulinoterapia
· Dieta „cukrzycowa”
· Aktywność fizyczna
Sama cukrzyca ciążowa nie stanowi wskazania do cięcia cesarskiego, jeśli jednak stwierdza się makrosomię (za duże dziecko w stosunku do wieku ciążowego), jest to wskazanie do rozwiązania ciąży przez cięcie cesarskie.
Pacjentka z cukrzycą ciążową powinna kontrolować stężenie glukozy za pomocą glukometru również w okresie okołoporodowym. W przypadku nieprawidłowej glikemii - za dużej lub za małej - powinna zasięgnąć porady personelu sali porodowej.
Ze względu na zagrożenie niedocukrzeniem u noworodka po porodzie należy oznaczyć u niego stężenie glukozy we krwi. Noworodek matek z cukrzycą wymaga ścisłego nadzoru lekarsko-pielęgniarskiego. W przypadku hipoglikemii należy rozpocząć karmienie piersią lub zastosować dożylne wlewy glukozy,
· Po urodzeniu dziecka matka może zaprzestać stosowania diety cukrzycowej.
· Zaleca się jednak spożywanie częstych, ale małych posiłków.
· Należy zwiększyć wartość odżywczą diety o około 200-400 kcal.
· Położna powinna dokładnie omówić z chorą zasady diety matki karmiącej i zasady odstawiania insuliny.
· Około 6 tygodni po porodzie lekarz ginekolog powinien zalecić wykonanie doustnego testu tolerancji 75 g glukozy.
1. Laboratorium czynne codziennie od 08:00-12:00 - wykonujemy wszystkie badania laboratoryjne, krzywa cukrowa wykonywana jest z glukozą smakową! Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja, prosimy tylko, by pacjentka zgłaszała się na czczo.
2. Diabetolog - dr Irina Mogilnaja -Wenglowska zajmuje się prowadzeniem ciężarnych z cukrzycą każdego typu, w tym cukrzyca ciążową.
3. Ginekolog - położnik - dr Marek Korożan prowadzi ciąże z podwyższonym i wysokiem ryzykiem w tym ciężarne z cukrzycą ciążową.
Sprawdź wolne terminy wizyt w poradni diabetologicznej Tartaczna 2 Gdańsk.
Zarejestrować możesz się telefoniczne, mailowo, poprzez rejestrację na stronie internetowej oraz Znany Lekarz: dr Irina Mogilnaya - Wenglowska