Endometrium to błona wyściełająca jamę macicy (trzon macicy). Endometrium ulega cyklicznemu złuszczaniu w czasie miesiączki. W błonie tej znajdują się receptory dla estrogenów i progesteronów, dlatego jest ona wrażliwa na działanie tych hormonów.
Endometrioza zwana inaczej gruczolistością zewnętrzną to obecność komórek endometrium poza jamą macicy.
Komórki te mogą dostawać się do innych narządów w sposób naturalny np. przez wsteczną miesiączkę czyli przez jajowód do jamy otrzewnej lub drogą krwionośną rozsiewając komórki endometrium do narządów takich jak płuca, mózg czy kości. Rzadziej może dojąć do przemiany komórek otrzewnej w komórki endometrium macicy. Komórki te mogą także być przenoszone w wyniku ingerencji chirurgicznej np. na narzędziach lub rękach chirurga (zabiegi na trzonie macicy np. usunięcie macicy, cięcie cesarskie).
Ognisko endometriozy zawiera komórki gruczołowe błony śluzowej i zrąb endometrium. Dzięki temu, endometrioza zachowuje się tak jak błona śluzowa macicy. Jest wrażliwa na poziom kobiecych hormonów płciowych. To dlatego w ogniskach endometrizy ból występuje w związku z cyklem miesięcznym. Błona endometrium zamknięta w jakimś narządzie np. w jajniku rośnie i złuszcza się w zależności od poziomu estrogenów i progestagenów. Nawet krwawi w czasie, gdy u kobiety występuje krwawienie miesięczne. Z ta różnicą, że krew nie odpływa i gromadzi się w ognisku endometrizy. Stąd torbiel endometrialna nazywana jest torbielą czekoladową. Nazwa ta wynika z gromadzenia się i rozkładu krwi w jej wnętrzu. Ponadto endometrioza może występować w postaci guzków i zrostów.
Choroba najczęściej dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Rzadko dotyczy kobiet w wieku pomenopauzalnym, przed rozpoczęciem miesiączkowania i kazuistycznie mężczyzn leczonych hormonalnie z powodu raka gruczołu krokowego. Szacuje się, że endometrioza dotyczy ok 10-15 % kobiet.
Najczęściej endometrioza występuje w:
Leczenie chirurgiczne:
Leczenie farmakologiczne:
Leczenie skojarzeniowe (połączenie leczenia chirurgicznego z leczeniem farmakologicznym w celu zachowania zdolności rozrodczych).
W naszej jednostce wykonujemy badania USG, CA 125 oraz test EndoRNA.
Celem rozpoczecia diagnostyki zapraszamy na konsultacje ginekologiczna do dr Marka Korożana.
Rezerwuj termin poprzez stronę internetową (kontakt mailowy, telefoniczny) lub Znany Lekarz: dr Marek Korożan.